صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ملا عبدالغنی برادر آزاد نشده است

ملا عبدالغنی برادر آزاد  نشده است

گروه طالبان می‌گوید که ملا عبدالغنی برادر فرد شماره دوم این گروه از زندان آزاد نشده است. ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان در یک تماس تلفونی به بی‌بی‌سی گفت که گزارش‌های منتشر شده درباره آزادی ملا برادر  شایعه  است.

او می‌گوید که ملابرادر هنوز در پاکستان زندانی است و در وضع بد صحی به سر می‌برد.

این گروه با نشر اعلامیه‌ای از دولت پاکستان خواسته تا ملابرادر را هرچه زودتر آزاد کند تا به وضعیت صحی او رسیدگی شود.

مقامات پاکستان و حکومت افغانستان تاهنوز درباره این ادعای طالبان چیزی نگفته‌اند.

دولت پاکستان به تاریخ ۳۰ سنبله اعلام کرده بود که ملا عبدالغنی برادر را از زندان رها کرده است.

دولت افغانستان نیز از این اقدام پاکستان استقبال کرده بود و حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان در صحبت تلفنی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان از او سپاسگزاری کرده بود.

مقام‌های پاکستانی هدف آزادی ملا برادر را  تسهیل بیشتر روند صلح دولت افغانستان  اعلام کرده بودند.

منابع پاکستانی گفته بودند که ملا برادر احتمالا به کشور سوم مثل عربستان سعودی و یا ترکیه فرستاده خواهد شد.

ملا عبدالغنی برادر چهل و پنج سال دارد و یکی از چهار نفری است که در سال ۱۹۹۴ گروه طالبان به رهبری ملا عمر را تاسیس کردند.

پیروان گروه طالبان از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر این گروه یاد می‌کنند او در مدارس پاکستان مسایل دینی خوانده و مدتی در گروه طالبان جنگیده است.

ملا برادر پس از سقوط امارت اسلامی طالبان، شورای کویته، مهم ترین تشکل طالبان پس از سقوط این گروه را رهبری می‌کرد.

عبدالغنی برادر در سال ۱۹۶۸ در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان در جنوب افغانستان متولد شد. ا و در مدارس دینی درس خوانده اما به تعلیمات دینی را  به پایان نرسانده است.

او به ملابرادر مشهور است و گفته می شود که با قبیله پوپلزایی از قبایل قندهار (جایی که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان متولد شده) نسبت دارد.

در زمان حمله آمریکا و متحدانش به گروه طالبان او معاون وزارت دفاع طالبان بود. پس از سقوط گروه طالبان به دست آمریکا، او معاون ملا محمد عمر شد.

ملا برادر از فرماندهان مورد اعتماد رهبر گروه طالبان شناخته می‌شد که در سال ۲۰۱۰، در شهر کراچی در جنوب پاکستان بازداشت و روانه زندان شد.

مقامات افغان گفته اند او پیش از بازداشت در حال مذاکره مخفیانه با دولت افغانستان بوده و پاکستان برای تخریب جریان صلح و یا کنترل آن اقدام به بازداشت او کرد.(بی بی سی)