صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ستاد عبدالله مدارک تازه‌ای از تقلب در انتخابات را منتشر کرد

ستاد عبدالله مدارک تازه‌ای از تقلب در انتخابات را منتشر کرد

گروه انتخاباتی اصلاحات و همگرایی مدارک تازه‌ای را از آنچه تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری می‌خواند در اختیار رسانه‌ها قرار داده که شامل یک فیلم ویدیویی و یک فایل صوتی است.

جبار شلگری، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله که در یک نشست خبری درباره این مدارک توضیح می‌داد گفت که بر اساس این مدارک، "مقام‌های محلی دولتی و نیروهای امنیتی در تقلب به نفع اشرف‌غنی احمدزی دست داشته‌اند."

آقای شلگری گفت که این مدارک، ادعاهای تیم 'اصلاحات و همگرایی' مبنی بر این که در دور دوم انتخابات "تقلب سازمان یافته و گسترده" صورت گرفته است را مستند می‌سازد.

او گفت: "این تقلب از سوی ده بیست نفر نیست بلکه شبکه منظمی است که از اول تشکیل شده و راس آن در کمیسیون مستقل انتخابات است. با ارائه این مدارک، تاکید ما بر این است که امرخیل تنها فرد متقلب نیست، او در راس یک شبکه تقلب در کمیسیون قرار داشت و ریشه این تقلب به خیلی جاهای دیگر می‌رسد."

آقای شلگری از فرد مشخصی نام نبرد اما گفت که در انتخابات صدها مورد تقلب مشابه سازماندهی شده که در نتیجه آن تاثیر‌گذار است. او گفت که مدارک بیشتری دارند و در آینده منتشر خواهند کرد.

مدارک تازه‌ای که ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله منتشر کرده شامل یک فایل ویدیویی است که افرادی را در یک اتاق نشان می‌دهد که لباس نیروهای امنیتی افغانستان را به تن دارند و مشغول پر کردن صندوق‌‎های رای به نفع اشرف‌غنی احمدزی هستند.

هنوز مکانی که این ویدیو در آن ضبط شده روشن نیست و ستاد آقای عبدالله هم نگفته که این فیلم را چگونه به دست آورده‌ است. پیش از برگزاری انتخابات هر دو تیم خواستار بی‌طرف ماندن نیروهای امنیتی در روند انتخابات شده بودند و حامد کرزی هم دستور داده بود که نیروهای امنیتی به نفع و یا ضرر نامزدی کار نکنند.

مدرک دومی که از سوی ستاد آقای عبدالله منتشر شد، فایل صوتی یک مکالمه تلفونی است که این ستاد ادعا می‌کند منسوب به مجید خوگیانی، والی ولایت میدان وردک است و او به طرف مقابل که ادعا شده یک افسر ارتش ملی افغانستان است، سفارش می‌کند تا برای حل مشکلی، با اعضای ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی در میدان وردک تماس بگیرد.

در این فایل فردی که ستاد عبدالله عبدالله ادعا می‌کند آقای خوگیانی است، به طرف مقابل می‌گوید که هر دو نامزد برایش یکسان هستند اما چند بار بر پشتون بودن خود و طرف مقابل تاکید می‌کند اما مشخص نیست که هدف او از این تاکید چیست.

آقای شلگری تاکید کرد که مردم، حکومتی مبتنی بر آرای تقلبی را نمی‌خواهند و ادعا کرد که "وقتی آرای پاک حساب شد، آرای اشرف غنی احمدزی به اندازه نیمی از آرای عبدالله عبدالله نخواهد بود."

ستاد انتخاباتی آقای عبدالله پیشتر نوار صوتی منسوب به ضیاءالحق امرخیل، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات را منتشر کرد و خواستار برکناری آقای امرخیل شد که سرانجام آقای امرخیل تصمیم به کناره‌گیری از وظیفه‌اش گرفت.

آقای امرخیل اتهام‎های مطرح‌شده علیه خود را رد کرد اما گفت که به خاطر حفظ "منافع ملی" تصمیم به استعفا گرفته است.

تا کنون هیچ منبع مستقلی صحت ادعاهای ستاد آقای عبدالله را در مورد فایل‌های منتشر شده، تایید نکرده است.

در همین حال ستاد انتخاباتی 'تحول و تدوام' تاکید کرده است آرایی که به آنها داده شده "پاک و واقعی" است و برای حفاظت از این آرا خواهند کوشید. اشرف غنی احمدزی، رقیب عبدالله عبدالله در دور دوم انتخابات به خبرنگاران  گفت که گروه انتخاباتی' اصلاحات و همگرایی' باید منتظر اعلام نتایج انتخابات از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی باشد.

از سوی دیگر احمد ضیاء مسعود، معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عضو گروه انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی نیز صبح روزپنج شنبه گروه 'اصلاحات و همگرایی' را به اطاعت از نهادهای انتخاباتی و قانون فراخواند.

آقای مسعود که در میان هواداران تیم 'تحول و تداوم' در کابل صحبت می‌کرد گفت که گروه 'اصلاحات و همگرایی' اگر انتقادی دارند باید از طریق نهادهای قانونی انتخاباتی پیش بروند "تا در کشور انارشی و بی‌نظمی و مشکلات جانبی پیش نیاید."

آقای مسعود گفت: "نهادهای انتخاباتی چون مشروعیت قانونی دارند، وقتی تصمیم می‌گیرند کسی نمی‌تواند در مقابل آنها عکس العمل نشان بدهد و مصوبات آنها را قبول نداشته باشد."

نهادهای انتخاباتی چون مشروعیت قانونی دارند وقتی تصمیم می‌گیرند کسی نمی‌تواند در مقابل آنها عکس العمل نشان بدهد و مصوبات آنها را قبول نداشته باشد."

او از اعتراضات مدنی که در کابل برپا شده هم انتقاد کرد و گفت که برپا کردن خیمه‌ها، سبب آزار و اذیت مردم کابل شده و مشکلات ترافیکی به بار آورده است و برخی از کسانی که در این خیمه‌ها جمع شده‌اند، مردم را لت و کوب کرده‌اند.

از یک هفته به این سو تعدادی از هواداران آقای عبدالله و شماری دیگر که خود را "جنبش ضد تقلب" می‎خوانند، در جاهای مختلف شهر کابل چادر زده و خواستار به دادگاه کشاندن افراد متقلب در انتخابات شده‌اند.

آقای مسعود با تاکید بر اینکه انتخابات برد و باخت دارد، گفت: "از تیم اصلاحات و همگرایی خواهش می‌کنیم که موفقیت ما را تبریک بگویند و در حکومتی که ما روی کار می آوریم با ما همکاری داشته باشند."

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات گفته که با هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در تماس هستند و امیدوارند مشکلات به میان آمده هر چه زودتر رفع شود.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که روز گذشته ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به کمیسیون نامه فرستاده و سوال‌ها و نگرانی‌های خود را مطرح کرده است که کمیسیون روی ارائه پاسخ کتبی به این تیم کار می‌کند.

او گفت که اشرف غنی احمدزی نیز روز قبل به کمیسیون مستقل انتخابات رفته و ضمن بازدید از مرکز جمع آوری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفته است که به اصول کمیسیون مستقل انتخابات احترام می‌گذارد.

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل هم گفته که دو نامزد دور دوم انتخابات باید به صورت مشترک با هم روی راه حلی برای بیرون شدن از بن بست به وجود آمده، فکر کنند.

کمیسیون انتخابات افغانستان آرای حدود ۹۷ درصد مراکز رای‌گیری را که شامل ۲۲۳۲۶ محل از ۲۲۸۴۹ محل می‌شود، در کابل جمع‌بندی کرده و انتظار می‌رود نتایج ابتدایی انتخابات بر اساس آنچه در جدول دور دوم انتخابات پیش‌بینی شده، تا کمتر از یک هفته دیگر در روز ۱۱ سرطان اعلام شود.(بی بی سی)