صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرکنندگان خواستار محاکمه عاملان قتل فرخنده شدند

تظاهرکنندگان خواستار محاکمه عاملان قتل فرخنده شدند

صدها تن از باشندگان کابل در اعتراض به قتل فرخنده تظاهرات کردند و از حکومت خواستند تا عاملان این قضیه را محاکمه کند. وزیر داخله افغانستان گفت فرخنده بیگناه بوده و هیچ سندی وجود ندارد که نشان دهد او قرآن را سوختانده باشد.

 در این تظاهرات زنان و دختران نقاب های با رنگ خون آلود چهره فرخنده پوشیده بودند، دختر جوانی که روز پنجشنبه گذشته به اتهام گویا سوزاندن نسخه‌ای از قرآن توسط افراد خشمگین زیر لت و کوب کشته و جسدش در دریای کابل آتش زده شد.

شرکت کنندگان تظاهراتی که از سوی حزب همبستگی ملی برگزار شده بود، خواستار مجازات عاملان قتل فرخنده شدند. آن ها شعار می دادند که «ما انتقام خون فرخنده را می گیریم، ما خواهان محکمه قاتلان فرخنده هستیم. انسانیت را از چنگ بنیادگرایان وحشی و تاجران دینی نجات می دهیم.»

تظاهرکنندگان گفتند که حکومت باید جلو بنیادگرایی دینی را بگیرد و نگذارد که هرکسی به نام دین و اسلام اقدامات غیرانسانی انجام دهند. سهیلا یک تن از باشندگان کابل که در این تظاهرات شرکت کرده بود، گفت حکومت با داعش می جنگد اما خبر ندارد که داعش در چند متری ارگ انسان را آتش می زند: «کجا شد این دفاع؟ وزارتی که به نام ما جور شده آیا امروز از این وزارت در پهلوی ما کسی است؟ کجاست وزیر و کجاست سرپرست که امروز در پهلوی ما ایستاد شود.»

ملیحه یک تظاهرکننده دیگر گفت که خون فرخنده نباید بخشکد و همه آنانی که در این قضیه دست داشته اند، باید مجازات شوند: «می خواهیم ثابت بسازیم که خون فرخنده نباید خشک شود. امروز آمده ایم که به تمام جهانیان ثابت کنیم که فرخنده بی گناه بود. نیروهای امنیتی که در آن جا بودند نباید می گذاشتند که خون فرخنده ریختانده شود.»

«همه ما مسئولیم»

در تظاهرات دیروز برخی از پیرمردان نیز به معترضان پیوستند. آن ها گفتند که قتل فرخنده یک عمل «وحشیانه و غیرانسانی» بود. محراب حسین شیرزاد یک تن از این پیرمردان گفت صدها نفر در هنگام کشتن فرخنده در محل حضور داشتند اما از این «جنایت» جلوگیری نکردند.

این پیرمرد گفت قتل فرخنده نشان داد که افغان ها هنوز مدنی نشده و بنیادگراها به آسانی می توانند با استفاده از نام دین و مذهب مردم را به جان هم اندازند: «همگی در این قضیه شریک هستند. حتا من به عنوان یک افغان شریک هستم. این نتیجه کار ما است که این گونه جامعه پست تربیه کرده ایم. طالب دست پرورده ما است. داعش دست پرورده ما است. این تقصیر ما است.»

تصویرهای ویدیویی که از جریان قتل فرخنده ثبت شده نشان می دهد که ده ها تن در ضرب و شتم این زن جوان سهم گرفته اند. این فلم ها نشان می دهند که هرکس به اندازه توانش با مشت، لگد، سنگ و پارچه های چوب بر بدن فرخنده می کوبند.

قتل ظالمانه

نعیم یک فروشنده در شاه دوشمشیره است. او روز پنجشنبه شاهد قضیه بوده و با چشمان اش دیده است که چگونه فرخنده را ظالمانه کشته اند. نعیم می گوید سروصدا شد که یک خانم قرآن را آتش زده است. ولی او هیچ گونه دودی را ندید که قرآن آتش زده شده باشد: «ما واقعا نه دودی را دیدیم، نه کدام سوختاندنی را. مسلمان هستم و هرچه حق است همان را باید بگویم.»

این شاهد عینی می گوید پس از آن که گفته شد که این خانم قرآن را سوختانده است، همه از در و پنجره زیارت شاه دو شمشیره بالا رفتند. او می گوید پولیس در ابتدا مانع مردم شد ولی بعدا از فعالیت دست کشید و ماموران پولیس خود نقش بیننده را بازی می کردند. به گفته نعیم، جمعیت خشمگین فرخنده را به شدت لت و کوب کردند، دو بار موتر را از روی بدن او گذشتاندند و سپس در حالی که دو نفر از دست های او گرفته بودند، او را بر روی سرک می کشاندند و به طرف دریای کابل بردند: «از همین جا کشال کرده تیر کردند. خدا به کسی نشان ندهد. برهنه شده بود.»

(دویچه وله)