صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲ سرطان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ده‌ها کودک افغان برای تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند

ده‌ها کودک افغان برای تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند

جمعیت هلال احمر افغانی ۶۹ تن از کودکانی را که از بیماری‌های شکستگی استخوان و یا سوختگی عمیق رنج می‌برند، برای تداوی به آلمان اعزام می‌کند. این چندمین باری است که کودکان افغان برای تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند.
اعزام کودکان مبتلا به شکستگی استخوان و یا سوختگی شدید به آلمان، برنامه‌ای است که از ۲۵ سال به این سو توسط جمعیت افغانی هلال احمر و موسسه «دهکده صلح» آلمان به پیش برده می‌شود و کودکانی در آن شامل می‌شوند که زیر ۱۱ ساله بوده و تداوی شان در افغانستان ممکن نباشد.
جمعیت هلال احمر افغانی روز سه شنبه در کابل گفت که ۴۲۰ کودک برای این دوره تداوی ثبت نام شده بودند که از این جمله ۶۹ تن آن‌ها واجد شرایط شناخته شده اند.
آمار این سازمان نشان می‌دهد که تا حالا نزدیک به ۴۰۰۰ کودک افغان از طریق این برنامه در آلمان تداوی شده و به کشور شان بازگشته اند.
میرام صداقت، سخنگوی جمعیت هلال احمر افغانی به دویچه وله گفت که روز چهارشنبه ۶۹ کودک دیگر به هدف تداوی به آلمان فرستاده می‌شوند. به گفته او این کودکان به مدت شش ماه در آلمان می‌مانند و با انجام تداوی، پس به افغانستان برگشتانده می‌شوند.
کودکانی که در این برنامه به آلمان اعزام می‌شوند، تداوی شان در افغانستان یا ممکن نیست و یا به حدی هزینه برمی‌دارد که خانواد‌ه‌های شان توان پرداخت آن را ندارند. خانواده‌های بی‌بضاعت نمی‌توانند به صورت شخصی این کودکان را برای درمان به خارج ببرند.
اما بسیاری کودکان نیازمند به تداوی در مناطق دورافتاده به جمعیت هلال احمر افغانی دسترسی ندارند و علاوه بر آن‌‌، انتقادهایی هم وجود دارد که در انتخاب این کودکان برای تداوی در آلمان واسطه بازی صورت می‌گیرد.
سخنگوی جمعیت هلال احمر افغانی این ادعاها را رد کرده می‌گوید: «در این برنامه به هیچ صورت تقلب وجود ندارد. جمعیت هلال احمر امکانات تکمیل شدن این برنامه را فراهم می‌سازد، اما انتخاب این کودکان به دست داکتران آلمانی است و تداوی هم به عهده آن‌هاست. بنابراین، این پروسه کاملاَ شفاف است.»
تداوی کودکان مبتلا به سوراخ قلب
برنامه دیگر جمعیت هلال احمر افغانی کمک به کودکانی است که از سوراخ قلب رنج می‌برند. به گفته این سازمان، در سال روان از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کودک مبتلا به سوراخ قلب در داخل و یا در هند مورد معالجه قرار گرفته اند. فعلاَ نیز ۶۰۰۰ کودک مبتلا به سوراخ قلب در جمعیت هلال احمر افغانی ثبت نام شده اند.
صداقت گفت: «نکته اصلی این است که جمعیت هلال احمر افغانی بودجه کافی ندارد. بنابراین، از سازمان‌های ملی و بین‌المللی، و تاجران ملی می‌خواهیم که با هلال احمر کمک کنند تا از این کودکان حمایت صورت گیرد.» (دویچه وله)