صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت افغانستان زمینه فعالیت رسانه‌های همگانی را تسهیل کرد

حکومت افغانستان زمینه فعالیت رسانه‌های همگانی را تسهیل کرد

حکومت افغانستان با تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی تسهیلات بیشتر برای فعالیت رسانه‌های همگانی در نظر می‌گیرد.
درنشست کمیته قوانین کابینه افغانستان که روز (یکشنبه ۲۴ دلو) برگزار شده‌است، دولت افغانستان با تایید تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی، هزینه ثبت رسانه‌ها را ۹۰ درصد کاهش داده‌است.
فهیم دشتی، رئیس اجرائی اتحادیه خبرنگاران افغانستان با ارسال خبرنامه‌ای گفته که در تعدیل پیشنهادی، هزینه‌های حق‌الامتیاز و تضمین بانکی در برخی موارد تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.
دراین خبرنامه که روز دوشنبه ۲۵ دلو به رسانه ها ارسال شده، آمده که حق الامتیاز تلویزیون‌های سراسری و محلی در اصل مقرره ۵۰ هزار افغانی ( حدود ۷۵۰ دالر) تعیین شده بود و در طرح تعدیلی برای تلویزیون‌های سراسری ۱۰ هزار افغانی و برای تلویزیون‌های محلی ۳ هزار افغانی در نظر گرفته شده‌است.
در مقرره سابق تلویزیونهای سراسری باید یک میلیون افغانی ( حدود ۱۵ هزار دالر) و تلویزیونهای محلی نیز ۲۵۰ هزار (۳۸۰۰ دالر) تضمین پرداخت می‌کردند.
مقرره جدید زمانی اجرائی خواهد شد که توسط کابینه تصویب و رئیس جمهوری افغانستان آنرا امضا کند.
مقرره قبلی که در عقرب سال ۱۳۹۴ نافذ شده بود، نتوانست که رضایت صاحبان رسانه‌ها را در افغانستان کسب کند.
براساس احکام این مقرره تمامی رسانه‌های مکلف به تمدید جواز فعالیت شان بوده و برای گرفتن جواز فعالیت مجدد مکلف به پرداخت حق الامتیاز و تضمین بودند.
مالکان رسانه‌های فعال در کابل و ولایت‌های افغانستان از میزان افزایش حق الامتیاز و تضمین شکایت داشتند و مدعی بودند که قادر به پرداخت آن نیستند.
در یک نشست صاحبان رسانه‌ها با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، آنان خواستار تعدیل این مقرره شده بودند. (بی بی سی)