صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رييس جمهور: افغانستان در مبارزه با تروریزم نیز پیروز خواهد شد

رييس جمهور: افغانستان در مبارزه با تروریزم نیز پیروز خواهد شد

اشرف غنی رییس جمهور، در مراسم تجلیل از بیست و هشتمین سالروز خروج قشون سرخ شوری از افغانستان گفت همانطوری که در برابر کمونیزم به پیروزی رسیدیم، در برابر تروریزم نیز به پیروزی خواهیم رسید.
قشون ۱۲۰هزارنفری شوروی وقت؛ مجهز با تانک، جنگنده ها و تجهیزات جنگی پيشرفته در ششم جدی سال ۱۳۵۸، بر افغانستان تجاوز نمود و ببرک کارمل را به اریکه قدرت نشاند.
در دورۀ اشغال ده ساله، افغانستان به ویرانه مبدل شد. بیش از یک میلیون افغان کشته، ده ها هزار تن معلول و میلیونها تن مجبور به مهاجرت به کشورهای همسایه و سایر ممالک گرديدند.
این تجاوز آشکار که قیام های مسلحانه در هر کنج و کنار کشور رادر قبال داشت، تا ده سال دوام کرد و بعد از شکست فاحش، قشون سرخ افغانستان را در ۲۶ دلو سال ۱۳۶٧ ترک کردند.
محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور گفت که افغانستان همانند شکست شوروی سابق، در مبارزه علیه تروریزم نیز پیروز خواهد شد.
وی افزود: "ما به مجاهدان واقعی و جهاد برحق مردم افغانستان افتخار می کنیم و پیروزی مجاهدین، یک کارنامه بزرگ مردم افغانستان است و دولت را مکلف می دانیم که به شکل با شکوهی از این روز تجلیل کند."
غنی افزود که جامعه جهانی در اول ما را تنها گذاشتند، ولی این قربانی ما بود که هم اکنون باعث اجماع جهانی در افغانستان شده است.
به گفته وی، اگر جهاد ما نمی بود، آسیا و اروپا هنوز در غلامی می بودند، ما حق داریم که افتخار کنیم بر جهاد مردم افغانستان؛ اما متاسفانه طوری که لازم بود، ثمرۀ جهاد را ندیدیم، ولی در تلاش این هستیم که چگونه اهداف جهاد را تحقق بخشیم.
وی افزود: "قربانی هاى ما بود که باعث اجماع جهانی شد، اگر ما ١،٥ میلیون شهید نمی‌دادیم، هنوز هم اروپای شرقی و آسیای مرکزی در غلامی می‌بود."
او یاد آور شد، افغانستان یکبار دیگر می تواند کشورهای اسلامی و تمام دنیا را از چنگ تروریزم نجات دهد و مبارزه بر ضد تروریزم همانند مبارزه با کمونیزم است؛ طوری که در آنوقت پیروز شدیم، در این مبارزه نیز پیروز می شویم و در این زمینه باید تمام مردم، شیعه و سنی و تعلیم یافته و بی تعلیم، باید در یک صف قرار گیرند.
رییس جمهور کشور با اشاره به اینکه هیچ آرمانی بالاتر از آرمان شهدا برای آزادی و سربلندی کشور نیست، تاکید ورزید: "جهاد دیروز ما طوری نبود که امروز دشمنان مردم افغانستان با سوء استفاده از نام جهاد در مساجد انتحار می کنند؛ گروه های تروریستی تلاش می کنند که بار دیگر افغانستان به دوران ظلمت و تاریکی برگردد؛ اما مجاهدین در صفوف نیروهای امنیتی، چنین اجازه را به آنان نمی دهند."
غنی یادآور شد که علیرغم کمی و کاستی ها افغانستان در مسیر درستی قرار دارد؛ آرمان مجاهدین به همت و بازوی نیروهای امنیتی گره خورده است و دست های آنان را می بوسد و به آنان افتخار می کند؛ جهاد امروز فرزندان ما برای آبادی است؛ زیرا آزادی با آبادی تکمیل می شود و ویرانی با منطق دین و روح مدنیت ما سازگار نیست.
او گفت که تنها با آگاهی و تقویت امید به آینده است که می توانیم نگذاریم، جوانان شکار تروریزم شوند، این گروه ها بخشی از کارهای خود را با ترویج بدبینی به پیش می برند؛ ارزش های جهاد، ارزشهای دینی و ملی ما است و کم بینی به مجاهدین، جفای بزرگی در حق مردم افغانستان است.
رییس جمهور به امضای توافقنامه صلح با گلبدین حکمتیار اشاره کرد و آن را کامیابی بزرگ برای کشور خواند و گفت: "از طالبانی که فکر مستقل دارند، می خواهیم که بیایند در پیشرفت کشور سهیم شوند؛ اگر آنان با استفاده از فرصت، به صلح نیایند و به ویرانگری در کشور ادامه دهند، مطمئن باشند که نیروهای مسلح و قوای هوایی افغانستان، در هر جا پشت آنان را خواهند گرفت و نابود خواهند کرد."
به گفته موصوف، به هیچ کسی اجازه داده نمی شود که اختلافات سمتی، مذهبی و قومی را دامن بزند.
او افزود که افغان‌ها هیچگاهی در پاکستان، در فعالیت‌های هراس‌افگنانه دست نداشته‌اند.
رییس جمهور تاکید ورزید که باداران کهنه و تازۀ تروریستان باید بدانند که دیگر به اهداف شوم خود در افغانستان نمی توانند برسند.
او با اشاره به بازگشت یک میلیون مهاجر در سال جاری از کشورهای همسایه گفت: "برگشت مهاجرین، جزء اهداف جهاد مردم افغانستان در برابر قوای شوروی سابق بود و زمان آن رسیده که آرمان مجاهدان پوره شود، از آمدن مهاجرین تشکر می کنیم؛ آمدن آنان این بهانه را از پاکستان می گیرد که بگوید تروریستان در میان مهاجران افغان در آن کشور است."
غنی، پیروزی جهاد را در مقابل شوروی اسبق، نتیجه فداکاری همه ملت خوانده گفت: "خدمت به بازمندگان شهدای کشور، بخشى از مسوولیت ما است؛ وظیفه داریم تا یاد آنها را زنده نگهداریم."
محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در این مراسم اظهار داشت که: "افغانستان به دلیل موقعیت مهم جیوپولیتیک خود، مورد توجه شوروی سابق و قدرت های بزرگ قرار گرفت و به همین دلیل، برای دو هزار سال نقطۀ اتصال منطقه بوده است".
او افزود که قدرت‌های جهانی به همین دلیل، تلاش داشتند تا از افغانستان به عنوان پل عبور استفاده کنند و اشغال افغانستان توسط شوروی، نمونۀ این کشمکش ها است؛ از طرف دیگر افغانستان نه تنها از کشمکش های قدرت ها نفع نبرده، بلکه زیان های جبران ناپذیری نیز دیده است.
به گفته وی، جنگ افغانستان شکل دفاعی و شکل ایدیولوژیکی داشت، که همه مردم افغانستان خود را مکلف به دفاع از کشور می دانستند.
او یادآور شد که مردم افغانستان، با میلیون ها شهید و آواره پیروز شد و دنیا را از سیطرۀ کمونیزم رهایی بخشید.
دانش یادآور شد که نظام مطلقه و استبدادی در کشور ناکام است و باید همه بپذیرند که منطق خشونت و قدرت مطلقه در افغانستان، همیشه ناکام بوده است.
او علاوه کرد: "پایبندی مردم به ارزشهای دینی و فرهنگی ملی، یکی دیگر از عناصر مهم در عرصۀ تحولات در کشور بوده است؛ هر گروه سیاسی که با باورهای ملی در تقابل قرار گرفته، در حقیقت زمینه شکست خود را فراهم ساخته، و این مهمترین درسی است که باید بدانیم ارزشهای مردم، مهمترین راهبرد تضمین کنندۀ حیات سیاسی کشور است."
معاون دوم ریاست جمهوی گفت: "نظام سیاسی فعلی افغانستان، وارث جهاد و مجاهدین کشور است و بر همین اساس، نظام نوین مبتنی بر قانون اساسی، حاصل تجربۀ تلخ گذشته ما است".

محمد یونس قانونی معاون اول رییس جمهور پیشین کشور و یک تن از مجاهدین، ضمن یادآوری از رشادت های مجاهدین گفت: "جنگ با تروریزم، کمتر از جنگ با کمونیزم نیست."
او نیز بر وحدت و یکپارچگی افغان ها تاکید کرده، گفت که پاکستان بعد از خروج قشون سرخ شوروی، با امکانات غربى ها مصیبتی را بر افغان ها تحمیل کرد که تا امروز افغان ها با آن سردچار می باشند.
عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز از رشادت های مجاهدین یاد کرد و گفت: "کشورهايی که سنگ جهاد را به سینه داشتند، حالا به حمایت تروریزم پرداخته اند."
وی از کشورهای همسایه و منطقه خواست که هیچ کنفرانس و نشستی را بدون حضورداشت افغان ها تدویر نکنند.
او گفت نیروهايی که در فکر اشغال افغانستان هستند، باید از شکست قشون سرخ شوروی در افغانستان درس عبرت بگیرند و تلاش توسعه طلبی و به هم انداختن افغان ها را نداشته باشند.
مولوی قیام الدین کشاف رییس شورای علمای افغانستان نیز از کارکردهای مجاهدین قدردانی کرد و گفت که اتحاد شوروی، برعلاوۀ اینکه در افغانستان شکست خورد، در داخل نیز متلاشی شد.
وی افزود: "نباید کسانی به این فکر باشند که افغانستان از بین خواهد رفت، ملت بی سرپرست و بی سرپوش نیست، دشمنان مردم افغانستان هیچ گاه به آرمان شان نمی رسند، مجاهدین هنوزهم زنده هستند و این خون که در رگ افغان ها باشد، هیچ وقت کسی افغانستان را تسخیر کرده نمی تواند."

همچنان دیروز طی نشستی که از سوی مجمع ملی جوانان افغانستان، با حضور داشت بیش از ده ها تن از جوانان درکابل برگزار شده بود، از ۲۶ دلو روز خروج قشون سرخ از افغانستان تجلیل به عمل آمد. (پژواک)