صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۶ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرکل: جرمنی به ماموریت‌ نظامی اش در افغانستان ادامه می‌دهد

مرکل: جرمنی به ماموریت‌ نظامی اش در افغانستان ادامه می‌دهد

صدر اعظم جرمنی می‌گوید که کشورش به ماموریت نظامی در افغانستان ادامه می‌دهد.
انگیلا مرکل که روز جمعه با دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در یک نشست مشترک خبری در قصر سفید صحبت می‌کرد از تمایل برلین برای دوام ماموریت نظامی جرمنی در افغانستان سخن گفت:
" جرمنی به ماموریت‌اش در افغانستان ادامه خواهد داد زیرا ما به مرحله مطلوب نرسیده‌ایم. خیلی خرسند‌ ام که ایالات متحده امریکا نیز چنین گام را بر می‌دارد. ما در کنار هم کار خواهیم کرد."
صدراعظم جرمنی و رئیس جمهور امریکا روی وضعیت افغانستان و مسایل دیگر صحبت کردند.
اکنون بیش از سیزده هزار سرباز بین‌المللی در افغانستان حضور دارند و از این میان ۹۸۰ تن آن‌ها عساکر جرمنی اند.
با آنکه رئیس جمهور دونالد ترمپ در جریان کارزار‌های انتخاباتی و پس از آن از افغانستان نام نبرده اما دو بار با رئیس جمهور اشرف غنی از طریق تلیفون صحبت کرده‌است.
آقای ترمپ در نشست مشترک خبری با مرکل از وی به خاطر حمایت اش از ناتو سپاسگزاری کرد و از ماموریت نظامی جرمنی در افغانستان قدردانی نمود.
وی گفت:
" می‌خواهم از رهبری صدراعظم مرکل برای حمایت از ناتو و تلاش‌هایش در افغانستان تشکری کنم. این ماموریت خیلی پُر هزینه بوده و جان باختن بیش از پنجاه سرباز جرمنی را شامل می‌شود و ما به قربانی‌های‌شان احترام می‌گذاریم."
به اساس گزارشِ که در ویب سایت موسوم به‌ ای گژولتیز ایکسوالتیس نشر شده‌است ، از سال ۲۰۰۲ میلادی الی سال ۲۰۱۳، پنجاه و چهار سرباز جرمنی در افغانستان کشته شده‌اند.
رئیس جمهور امریکا یک بار دیگر بر تلاش برای شکست گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش تأکید کرد و گفت که امریکا و جرمنی باید درین راستا یک جا کار کنند.
وی افزود:
" از همه مهمتر این است که هر دو کشور باید مشترکاً کار کنند تا مردم ما از تروریزم رادیکال اسلامی حفاظت شوند و داعش شکست بخورد."
با آنکه ساحات عمده فعالیت داعش سوریه و عراق خوانده می‌شود اما این گروه تحرکات‌اش را در مناطق مختلف افغانستان به خصوص ولایت ننگرهار نیز آغاز کرده‌است.
داعش مسئولیت برخی از حملات در افغانستان به شمول حمله مرگبار بر شفاخانه سردار محمد داوود خان در کابل را به دوش گرفته است.‌(رادیوآزادی)