صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عبدالله: تولیدات صنعتی هرات قابلیت رقابت در سطح منطقه را به دست آورده است

عبدالله:  تولیدات صنعتی هرات قابلیت رقابت در سطح منطقه را  به دست آورده است

رييس اجرايي حکومت، در سفر به هرات و افتتاح کنفرانس اقتصادي و نمايشگاه توليدات شرکت هاي داخلي اين ولايت، گفته است که توليدات هرات، قابليت رقابت در سطح منطقه را پيدا کرده است.
عبدالله عبدالله، صبح ديروز در راس هيئتي از مقام هاي دولتي از جمله شماري از وزيران و نمايندگان هرات در شوراي ملي، به اين ولايت سفر کرد.
دفتر مطبوعاتي رياست اجرايي حکومت، در خبرنامه يي که به دسترس آژانس خبري پژواک قرار گرفته، گفته است که کنفرانس اقتصادي و نمايشگاه توليدات کارخانه هاي هرات، ديروز به طور رسمي با حضور رئيس اجرايي گشايش يافت.
محمد آصف رحيمي والي هرات، با ارايه گزارشي از پيشرفت در عرصة رشد توليدات داخلي و افزايش سرمايهگذاري در اين ولايت گفت که هرات اکنون به کانون سرمايه گذاري و قطب اقتصاد کشور تبديل شده است.
وي خاطرنشان کرد که در دو سال گذشته، 20 کارخانة جديد ايجاد شده و 60 کارخانه نيز توسعه يافته است. بيشتر کارخانه هاي توليدي هرات در شهرک صنعتي اين ولايت ايجاد شده است، که در ولسوالي گذره و در جوار ميدان هوايي قرار دارد.
شهرک صنعتي هرات، بزرگترين شهرک صنعتي کشور است و توليدات آن، افزون بر فروش در غرب کشور، در بيشتر ولايات از جمله کابل نيز عرضه ميشود.
مواد خوراکي بسته بندي شده، مواد شوينده از جمله انواع شامپو و صابون، سيم و کيبل، لوله (پيپ)هاي پليکا و پلي اتيلين، ظروف آشپزخانه و اقلام پلاستيکي، نوشابههاي غيرالکولي و آب ميوه، از توليدات عمده در اين شهرک ميباشند.
سال گذشته اتاق تجارت و صنايع هرات گفته بود که حدود نيمي از 400 کارخانه توليدي در اين شهرک، به دليل افزايش ناامني به ويژه آدم ربايي و ضعف دولت در حمايت از سرمايه گذاري شان، بسته شدهاست.
ديروز، در حالي که والي از بهبود وضعيت سرمايه گذاري در اين ولايت به ويژه در شهرک صنعتي خبر داد، حميدالله خادم رئيس اتحادية صنعتگران اين ولايت گفت که ناامني، همچنان به عنوان يک چالش بزرگ در برابر سرمايهگذاران به حساب مي آيد.
خادم از حکومت خواسته که به مشکلات سرمايه گذاران و صنعت کاران، با جديت رسيدگي کند تا زمينة رشد فعاليت هاي توليدي بيشتر از پيش فراهم شود.
عبدالله با ابراز خرسندي از فعاليت هاي صنعتي و توليدي درهرات گفت که کار شهرک صنعتي اين ولايت در راستاي کاريابي، رشد اقتصادي کشور، ايجاد توازن و تعادل ميان صادرات و واردات و استفاده از ظرفيتهاي هرات مؤثر بوده است.
وي با ابراز تشکر از اسماعيلخان والي پيشين هرات و صنعت کاران به خاطر ايجاد اين شهرک گفت  که  صنايع هرات، اکنون قابليت رقابت در سطح منطقه را پيدا کرده است.
عبدالله از سرپرست معينيت ارشد امنيتي وزارت امور داخله، قوماندان قول اردوي ظفر، فرمانده پوليس و رئيس امنيت ملي هرات خواست که دربارة مشکلات امنيتي پارکهاي صنعتي هرات، جلسه يي برگزار نمايند و پيشهادات شان را در اين زمينه به رياست اجرايي ارايه کنند.
رئيس اجرايي گفت: «اعتراف ميکنيم که آنچه شايسته هرات و مستحق مردم اين ولايت بوده انجام نشده است؛ اما اراده خدمت و توجه به هرات باستان و استفاده از ظرفيتهاي اين ولايت را در راستاي خدمت به سرزمين خويش داريم.»
گفته شده است که عبدالله در جريان اين سفر، به منظور بررسي مشکلات و چالش هاي باشندگان هرات؛ با مسوولان محلي و امنيتي، علما و روحانيون، نمايندگان جامعه مدني، شوراي ولايتي و فعالان حقوق زنان ديدار و گفتگو خواهد کرد.
در همين راستا، عبدالله با حضور در خانه اسماعيل خان والي پيشين هرات و از چهره هاي جهادي، با وي ديدار و تبادل نظر کرده است.
اسماعيل خان، از اين مقام ارشد حکومت تقاضا کرد تا خواسته هاي باشندگان هرات را مورد توجه قرار دهد و بخاطر رسيدگي به آن، اقدامات عملي را روي دست بگيرد. (پژواک)