صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله تروریستی طالبان رئیس اجرائیه رابه پکتیاکشاند

حمله تروریستی طالبان رئیس اجرائیه رابه پکتیاکشاند

افغانستانما: در پی حمله گروهی طالبان به قومندانی امنیه ولایت پکتیا در شهر گردیز مرکز این ولایت، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور  برای بررسی وضعیت به پکتیا رفت.
وزارت امور داخله اعلام کرده که ساعت 9:40 دقیقه صبح دیروز سهشنبه، 25 میزان، گروهی از " تروریستان" که با جنگ افزار و واسکتهای انتحاری مجهز بودند، به قومندانی امنیه ولایت پکتیا، مرکز تربیوی پولیس و لوای امن و نظم عامه که در جوار هم قرار دارند، حمله کردند.
مقامات وزارت داخله گفتهاند که مهاجمان در نخست دو موتر مملو از مواد انفجاری را در مقابل محل بازرسی قومندانی امنیه ولایت پکتیا منفجر کردند و سپس 5 مهاجم به قومندانی امنیه و مراکز همجوار آن حمله کردند.
جنرال مراد علی مراد، معاون ارشد امنیتی وزارت امور داخله عصر دیروز اعلام کرد که این حمله با کشته شدن پنج مهاجم به پایان رسیده است. آقای مراد گفت که در این حمله توریالی عبدیانی قومندان امنیه ولایت پکتیا و 21 سرباز پولیس و 20 غیرنظامی کشته شدهاند.
او افزود که در این حمله 48 سرباز پولیس و 110 غیرنظامی دیگر نیز زخمی شدهاند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.
این حمله درست یک روز بعد از آن صورت میگیرد که نشست چهار جانبه برای تامین صلح در افغانستان در مسقط پایتخت عمان با حضور افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برگزار شد.
ارگ ریاست جمهوری با انتشار یک اعلامیه، حمله بر قومندانی امنیه ولایت پکتیا و حمله بر ولسوالی اندر ولایت غزنی را محکوم کرده است.
در خبرنامه ارگ از رئیس جمهور غنی نقل قول شده که گفته در حالیکه افغانستان با رویکرد صلح و ارزشهای حقوق بشری به آینده نگاه میکند، گروههای تروریستی به تداوم جنگ" تاکید" دارند. او گفته که اجازه نخواهد داد که کشور به "لانه امن" تروریستان و" حیات خلوت" حامیان آنها شود.
ارگ ریاست جمهوری افزوده که در هفت ماه گذشته دشمن در نقاط مختلف کشور متحمل تلفات" سنگین" و شکست" فاحش" شده است. جلوگیری از رویدادهای تروریستی در روزهای اخیر، یکی از نمونههای شکست گروههای تروریستی یاد شده است.
فرماندهی نیروهای" حمایت قاطع" به رهبری ناتو در افغانستان این حمله را محکوم کرده است. در اعلامیه این نهاد از جنرال جان نیکلسون فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نقل شده که: « حمله امروز گروه طالبان یکبار دیگر بیتوجهی کامل آنها را به مصونیت مردم و ثبات افغانستان، نشان میدهد.»
ناتو افزوده که در کنار مردم و نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با تروریسم باقی خواهد ماند و افزوده که در این حمله تلفاتی از نیروهای بینالمللی، گزارش نشده است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی، این حمله را به "شدیدترین الفاظ" محکوم کرده و به دلیل کشته و زخمی شدن شماری از غیرنظامیان در این حمله، از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افزوده که: «  هدف قراردادن افراد ملکی یک عمل شنیع غیرانسانی، غیرقانونی و غیرشرعی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین ملی و قواعد بشردوستانه بینالمللی قرار دارد.»
این کمیسیون از مخالفان مسلح دولت خواسته است که از هدف قراردادن افراد ملکی خود داری کند و قواعد بشر دوستانه بینالمللی را رعایت کنند. کمیسیون حقوق بشر همچنین از حکومت خواسته است که امنیت جان شهروندان کشور را تامین کند و عاملین چنین حملاتی را به زودترین فرصت دستگیر به نهادهای عدلی وقضایی معرفی کند.