صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فعالیت‌های بشردوستانه کوریای جنوبی در کابل به نمایش گذاشته شد

فعالیت‌های بشردوستانه کوریای جنوبی در کابل به نمایش گذاشته شد

افغانستانما: سفارت کوریای جنوبی بخشی از فعالیتهای بشر دوستانهاش در افغانستان را در نمایشگاهی بنام« کوریا در افغانستان» به نمایشگاه گذاشت.
چین کی هون، سفیر کوریای جنوبی در کابل روز چهارشنبه، 26 میزان، در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که عکسهای این نمایشگاه بیانگر قسمتی از فعالیتهای کوریا در افغانستان است.
آقای هون اضافه کرد که دولت کوریا متعهد است، تا از تلاش و پایداری مردم و دولت افغانستان حمایت کند و در بخش های صحت، آموزش، توسعه و ارتقای ظرفیت زنان همکاری کند.
مسئولان برگزاری نمایشگاه می گویند که 70 قطعه عکس برای مدت یک هفته در معرض دید عموم شهروندان در باغ بابر-کابل قرار خواهد گرفت.
زهرا عبدالهی، بازدیدکننده این نمایشگاه می گوید که به نمایش گذاشتن فعالیتهای زنان و همکاری با آنان می تواند به زنان روحیه مضاعف بدهد.
او گفت که وقتی به این نمایشگاه سر زدم، فعالیتهای زنان و مردانی که در دور دستهای کشور زندگی میکنند را دیدم، بسیار خرسند و به آینده کشور امیدوار شدم.
عکسهای این نمایشگاه به توانمندسازی زنان، صحت، آموزش، فراهم آوری تسهیلات برای کشاورزان، تهیه غذا، کمک نقدی به مهاجران بازگشت کننده و حمایت از زنان قربانی خشونت پرداخته است. 
عبدالباسط یکی دیگر از بازدیدکنندگان این نمایشگاه گفت که به نمایش گذاشتن آبادانی و توسعه کشور، مردم را به آینده امیدوار میکند و از ناامیدی که انعکاس جنگ در شبکههای اجتماعی بوجود میآورد، میکاهد.
او اضافه کرد که امیدوارم که چنین نمایشگاههایی زیاد برگزار شود تا با پخش و نشر آن مردم کمتر با حوادث تروریستی و تخریبها روبرو شوند.
گفتنی است که به دلیل زیاد بودن رویدادهای ناگوار در کشور، همه روزه صدها تصویر از جنگ در فضای اجتماعی منتشر میشود که به باور روانشناسان تاثیر زیادی بر روحیه شهروندان کشور می گذارد. مسئولان سفارت کوریا همچنین گفتند که در آینده نمایشگاهی مشابه از فعالیتهای کشورش در کابل برگزار خواهند کرد.
لازم به ذکر است که علاوه بر کشور کوریای جنوبی، دهها کشور دیگر در قالب سازمانهای گوناگون در کشور مصروف توسعه و آبادانی کشور است و در این زمینه تلاش می کنند.
سفیر کشور کوریا در کابل در این نمایشگاه همچنین علاوه کرد که کشورش از افغانستان حمایت می کند و می خواهد دوستی با افغانستان پایدار بماند.
این نمایشگاه با همکاری خانه فرهنگ افغانستان در حالی برگزار می شود که بیش از چهار دهه است که دو کشور روابط دیپلماتیک و دوستانه دارد.
از سوی دیگر مرکز افغان-کوریا، بیش از 10 سال است که در کابل فعالیت میکند و در بخش های خیاطی، ساختمانی، تعمیر موتر، نلدوانی، کمپیوتر، زبان انگلیسی و برق جوانان را آموزش میدهد.
روابط سیاسی میان افغانستان و کوریای جنوبی در سال 1352 خورشیدی رسماً ایجاد شد اما به دلیل سه دهه جنگ سفارت کوریای جنوبی فعالیت های خود را در کابل تعطیل کرد تا اینکه بعد از ایجاد ادارۀ موقت در سال 1382 سفارت کوریا مجدداً در کابل باز گشایی شد.