صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش شورای سراسری علما به حملات تروریستی در پکتیا و غزنی

واکنش شورای سراسری علما به حملات تروریستی  در پکتیا و غزنی

افغانستانما: شورای سراسری علمای کشور با انتشار یک اعلامیه مطبوعاتی، حملات تروریستی گروه طالبان در ولایتهای پکتیا و غزنی را محکوم کرد.
این شورا دیروز چهارشنبه، 26 میزان، اعلامیه مطبوعاتی خود را در تقبیح حملات تروریستی در ولایتهای پکتیا و غزنی و همچنین حملات دیگر در فراه، ننگرهار و کابل، منتشر کرد.
در پیام شورای سراسری علمای افغانستان آمده است: «دشمنان دین و وطن باز هم دست به جنایت زده و در بیست و چهار ساعت گذشته با حملات انفجاری و انتحاری در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا، ولسوالی اندر ولایت غزنی، فراه، ننگرهار و کابل به شمول جنرال توریالی عبدیانی قوماندان امنیه پکتیا دهها تن هموطنان بیگناه و مسلمان ما را شهید و صدها تن دیگر را مجروح نمودند.»
شورای سرتاسری علمای افغانستان این اعمال هراسافگنان را ضد انسانی و اسلامی خوانده و ضمن تقبیح این حملات، از ارگانهای مسوول خواسته تا پس از این به «طور جدی حرکتها و دسیسههای دشمن» را کشف و پیش از وقوع آن را خنثی نمایند.
علمای کشور در حالی در برابر حملات انتحاری و انفجاری طالبان و دیگر گروههای هراسافگن واکنش جدی نشان میدهند که پیش از این همواره مورد انتقاد مردم بوده است. علمای دینی به این گونه اعمال طالبان و دیگر گروههای تروریستی کمتر واکنش نشان دادهاند. شماری از شهروندان کشور در شبکههای مجازی و حتا برخی از مقامهای حکومتی نیز از سکوت علما در برابر اعمال تروریستی مخالفان مسلح سخن میگفتند.
نیروهای امنیتی کشور روز سه شنبه یک روز خونین را پشت سر گذاشتند. حدود 41 نفر در یک حملهی گروهی چندین مهاجم انتحاری گروه طالبان بر قومندانی امنیه پکتیا کشته و 150 تن دیگر زخمی شدند. همچنان در یک حملهی جداگانهی طالبان 30 نفر به شمول 5 غیر نظامی در ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته و 10 تن دیگر زخمی شدند.