صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رییس‌جمهور: در صورت تکرار فجایع، مردم در مقابل تروریستان ایستاد ‌شوند

رییس‌جمهور: در صورت تکرار فجایع، مردم در مقابل تروریستان ایستاد ‌شوند

افغانستانما: مراسم تشییع جنازهی جنرال توریالی عبدیانی، قومندان امنیه ولایت پکتیا صبح دیروز چهارشنبه، 26 میزان با حضور رییسجمهور غنی و شمار دیگر از مقامهای ارشد حکومتی و منسوبین امنیتی در شهر کابل برگزار شد.
توریالی عبدیانی و حدود 41 نفر دیگر روز سه شنبه، 25 میزان، در یک حملهی گروهی چندین مهاجم انتحاری گروه طالبان بر قومندانی امنیه پکتیا، کشته شدند.
ارگ ریاست جمهوری اعلامیهای را منتشر کرده که در آن آمده است، آقای غنی پیش از ظهر روز چهارشنبه، طی مراسمی به پیکر جنرال توریالی عبدیانی ادای احترام کرده است.
براساس اعلامیه رییس جمهور خطاب به تروریستان گفته: «ما صلح می خواهیم و دست صلح دراز می کنیم، اگر شما چنین فجایع را تکرار می کنید، مردم افغانستان، علمای کرام و منسوبین قوای مسلح در یک صف واحد، مقابل شما ایستاده می شوند.»
آقای غنی همچنان گفته است، این وطن، هزاران عبدیانی دیگر را در آغوش خود پرورده است و دشمنان افغانستان نباید آن را به چشم حقارت ببینند.
رییس جمهور غنی در مراسم ادای احترام به پیکر فرمانده پولیس پکتیا گفته که او موجب کارنامههای بزرگ شده است و در شرایط دشوار در هر جا و هر وظیفهای که گماشته شد، آن را با شجاعت و متانت به انجام رساند.

بر بنیاد خبرنامه رییس جمهور به وزیر امور داخله دستور داده است تا پیشنهاد ترفیع شهید عبدیانی و اهدای یک باب آپارتمان را به خانوادهی او ترتیب و جهت منظوری به ریاست جمهوری بفرستد.
آقای غنی همچنان گفته که به خانوادههای سایر قربانیان رویدادهای تروریستی روز سه شنبه نیز از سوی وزارت داخله رسیدگی شود.
بر بنیاد خبرنامه، ولی محمدخان عبدیانی پدر توریالی عبدیانی نیز گفته: «هر سربازی که از این وطن دفاع کرده و برای آن قربانی می دهد، قهرمان این سرزمین است و ما در عقب نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و حکومت خویش قرار داریم.»
از سویی هم عبدالله عبدالله رییس اجراییه نیز روز سه شنبه، پس از حملهی مهاجمان انتحاری بر مقر فرماندهی پولیس پکتیا، به منظور بررسی این حملهی انتحاری به مرکز آن ولایت سفر کرد.
در همین حال ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله با نشر پیامی گفته است که همقطاران جنرال عبدیانی فرمانده پولیس پکتیا هنوز زنده هستند و آنها به زودترین فرصت انتقام قربانیان حملهی روز سهشنبه را از "تروریستان بزدل" خواهند گرفت.
براساس آمار وزارت داخله، در پی این حمله 20 غیر نظامی کشته و حدود 48 تن دیگر زخمی شدهاند؛ اما گروه طالبان آمار کشته و زخمیان این رویداد را بیشتر آن چه مسوولان وزارت داخله میگویند، اعلام کرده است.
گروه طالبان گفته است این حمله حامل دو پیام به آمریکا و دولت افغانستان بود. برای این که آنها بدانند این گروه میتواند در روز روشن به مقر فرماندهی پولیس یک ولایت حمله کند و با اعلام استراتژی جدید آمریکا شکست نخواهد خورد.