صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان در ولایت غزنی شکست خوردند

طالبان در ولایت غزنی شکست خوردند

افغانستانما: مقامهای محلی ولایت غزنی تأیید کردهاند که از اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی کشور، در بیست و چهار ساعت گذشته به شمول 4 عضو ارشد گروه طالبان 69 جنگجوی وابسته به این گروه در ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته شدهاند. دفتر رسانههای ولایت غزنی با نشر خبرنامهای گفته است که 20 تن از جنگجویان گروه طالبان در این حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان زخمی شدهاند. به نوشتهی خبرنامه، در آتش باری میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی اندر، دو نفر از سربازان امنیتی کشته و 4 تن دیگر زخم برداشتهاند.
خبرنامه میافزاید: «در ۲۴ ساعت گذشته طی حملات کوبنده نیروهای هوایی اردوی ملی و ضربات نیروهای زمینی در مربوطات ولسوالی اندر، به شمول ۴ قومندان مطرح این گروه ۶۹ طالب کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شدهاند.»
به نقل از خبرنامه، نیروهای امنیتی کشور از شام پنجشنبهی گذشته تا ظهر روز جمعه، 28 میزان تمامی روستاهای حومه مرکز ولسوالی اندر را از وجود جنگجویان طالب پاکسازی کردهاند. دفتر رسانههای ولایت غزنی گفته که دهها جسد جنگجویان وابسته به طالبان با سلاحهای دست داشته شان در میدان جنگ باقی ماندهاند.
در خبرنامه همچنان آمده است که در یک رویداد جداگانه، طالبان ناوقت پنجشنبه شب هفته گذشته بر یک پاسگاه پولیس در ولسوالی زنخان این ولایت یورش برده بودند که در این درگیری 1 سرباز پولیس کشته و 3 تن دیگر زخمی شدهاند. همچنان در این درگیری 1 طالب کشته و 2 تن شان زخم برداشتهاند. حملههای تهاجمی طالبان بر ولسوالی اندر ولایت غزنی از چهار شب پیش آغاز شده بود. این گروه چهارشنبه گذشته، یک هاموی زرهی پر از مواد انفجاری را در داخل ساختمان ولسوالی اندر ولایت غزنی منفجر کردند. عبدالجامع جامع عضو شورای ولایتی غزنی به رسانهها گفته که در نتیجه این انفجار 41 سرباز کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند.
اما جنرال مراد علی مراد معین ارشد امنیتی وزارت داخله ساعاتی پس از حملههای طالبان بر مقر فرماندهی پولیس پکتیا و ولسوالی اندر غزنی، در یک نشست خبری حضور یافت. آقای مراد گفت توریالی عبدیانی فرمانده پولیس پکتیا با 43 تن به شمول غیر نظامیان در پکتیا و 25 سرباز دیگر پولیس در ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته شدند.
عقب زدن حمله طالبان در اندر
از سویی هم مقامهای محلی ولایت غزنی به رسانهها گفتهاند که حدود ۶۰۰ جنگجوی طالب دو شب پیش، با سلاحهای سبک و سنگین بر مرکز ولسوالی اندر این ولایت، حمله کرده و سه پاسگاه پولیس را در مرکز ولسوالی تصرف کرده بودند و درگیری همچنان جریان داشت.
اما مقامهای امنیتی غزنی دیروز جمعه، 28 میزان تأیید کردند که شب پنجشنبه، 27 میزان نیروهای ویژه و کمکی از ولایت پکتیکا به غزنی رفته و حمله تهاجمی طالبان را بر مرکز ولسوالی اندر این ولایت، عقب زدند و همچنان تلفات سنگینی به جنگجویان طالبان وارد کردند. مقامهای امنیتی غزنی گفتهاند که پس از رسیدن نیروهای کمکی از ولایت پکتیکا به مرکز ولسوالی اندر، محل مورد حمله از سوی طالبان، به گونه کامل به تصرف نیروهای امنیتی کشور درآمده است.
عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته که «ساعت 6 صبح امروز (جمعه 28 میزان) نیروهای کمکی به ولسوالی اندر رسید و ولسوالی از خطر سقوط و فاجعه دیگر نجات یافت.»
شاه گل رضایی از دیگر نمایندههای غزنی نیز در صفحه فیسبوکش نوشته: «پس از مقاومت نیروهای امنیتی غزنی در برابر حملات تهاجمی طالبان در ولسوالی اندر و رسیدن نیروهای کمکی، اکنون وضعیت در این ولسوالی نرمال است.»
هم زمان با شدت گرفتن حملات هوایی نیروهای امنیتی در 34 ولایت کشور، هفتهی گذشته نیروهای امنیتی کشور خونین ترین روزها را پشت سر گذاشتند.