صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تداوم حمله بر مساجد؛ حمله برمسجد امام زمان درغرب کابل 39 کشته و 45 زخمی به جا گذاشت

تداوم حمله بر مساجد؛ حمله برمسجد امام زمان درغرب کابل  39 کشته و 45 زخمی به جا گذاشت

وزارت امور داخله تایید کرده که در حمله یک مهاجم انتحاری بر مسجد امام زمان در دشت برچی در غرب کابل، 39 نفر کشته و 45 نفر دیگر زخمی شده است.
نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت که یک مهاجم انتحاری ساعت 5:30 شام نمازگزاران را در مسجد امام زمان در منطقه دشت برچی در غرب کابل هدف قرار داد، اما او از چگونگی وقوع این رویداد جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.
شاهدان عینی میگویند که مهاجم انتحاری هنگام اقامه نماز شام، خود را در صف سوم نماز جماعت منفجر کرد. بر اساس روایت شاهدان عینی در این حادثه بیش از 45 نفر کشته شدهاند.
یکی از شاهدان عینی به روزنامه« افغانستانما» گفت که آنها تنها 30 زخمی و 5 کشته را به شفاخانه« امام زمان» در ناحیه سیزدهم شهر کابل انتقال دادهاند. او گفت یک کودک هفت ساله نیز در میان قربانیان بود.
شماری از کابران شبکههای اجتماعی نیز نوشتهاند که زنان و کودکان نیز در میان قربانیان این حادثه هستند و آنها شاهد انتقال چندین کودک زخمی به شفاخانه بودهاند.
همچنین، در پی این حمله شمار دیگری از کابران شبکههای اجتماعی از شهروندان خواستند که به شفاخانههای غرب کابل برای اهدای خون به زخمیها بروند.  هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. پیش از این گروه داعش مسئولیت حمله بر مساجد و نمازگزران را به عهده گرفته است.
این حمله با واکنشهای سریع از سوی مقامات حکومت وحدتملی مواجه شد. ارگ ریاست جمهوری دقایق بعد از وقوع این رویداد با نشر یک اعلامیهی مطبوعاتی آن را محکوم کرد.
ارگ نوشته که حمله بر اماکن مقدس و در هرجای دیگر"جنایت ضد بشری" و مغایر تمام ارزشهای اسلامی و حقوق بشری محسوب میشود و عاملین چنین جنایات، مستحق نابودیاند.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز این حمله را به شدت محکوم کرده و گفته که گروههای تروریستی با راه اندازی چنین حملاتی میخواهند به" تفرقه مذهبی"، به منظور تسلط بر مردم افغانستان، دامن بزنند.
آقای دانش در پیام خود افزوده: « اما باور کامل دارم که مردم هوشیار و بیدار افغانستان نه تنها به دام مکر و فریب دشمنان خود گرفتار نخواهند شد که همچون گذشته وحدت و یکپارچگی خودرا در برابر تروریستان حفظ خواهند کرد.»
این حمله پس از آن صورت میگیرد که در روزهای اخیر حملات خونین در نقاط مختلف کشور رخ داد. در حمله روز جمعه بر یک کمپ نیروهای ارودی ملی در ولسوالی میوند ولایت قندهار در جنوب کشور، 43 سرباز کشته، 9 نفر زخمی شدند و این کمپ بصورت کامل نابود شد. همچنین روز چهارشنبه در حمله به قومندانی امنیه ولایت پکتیا 42 نفر کشته و 110 نفر زخمی شدند. در ولایت غزنی نیز در حمله بر مقر ولسوالی اندر، 30 نفر کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند.