صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پرسش و پاسخ نمایندگان و مسئولین نهادهای امنیتی پشت درهای بسته

پرسش و پاسخ نمایندگان و مسئولین نهادهای امنیتی پشت درهای بسته

مجلس نمایندگان به دلیل افزایش ناامنی، طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع، ویس احمد برمک سرپرست وزارت داخله، معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و عبدالمتین بیگ رئیس ارگانهای محلی را استجواب کرد.
نمایندگان دلیل استجواب مسئولان نهادهای امنیتی را افزایش حملههای اخیر تروریستان در سراسر کشور به خصوص ولایتهای پکتیا، غزنی و قندهار اعلام کردند. آنان نهادهای امنیتی را متهم به کوتاهی در وظیفه کردند.
عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان روز شنبه 29 میزان در نشست علنی گفت که مشکلهای امنیتی در سراسر کشور افزایش یافته و نهادهای امنیتی در تامین امنیت کوتاه آمدهاند. عدهای دیگر از نمایندگان نیز نهادهای امنیتی را متهم به کوتاهی در تامین امنیت شهروندان کشور کردند.
نمایندگان میگویند که نهادهای امنیتی و استخباراتی ما اطلاعات کافی پیش از وقوع حمله بهدست میآورند اما در خنثی سازی آن ناکام هستند.  شماری دیگر از نمایندگان همچنین گفتند که حکومت در تامین امنیت شهروندان ناکام است و باید مردم خود تصمیمی برای حفظ جانشان برگیرند. برخی دیگر از نمایندگان، پاکستان و آمریکا را در افزایش ناآرامی مقصر خواندند و خواستار لغو توافقنامه امنیتی با آمریکا شدند. سرانجام؛ نشست مجلس به درخواست مقامهای امنیتی و با توافق اکثریت نمایندگان، سری اعلام شد و مقامها پشت درهای بسته به پرسش نمایندگان پاسخ دادند.
تکرار اتهام به ارگ
ظاهرقدیر و شماری دیگری از نمایندگان مجلس باری دیگر حلقههایی را در داخل ارگ متهم به همکاری با گروه تروریستی داعش و عاملان رویدادهای اخیر می کنند.
آقای قدیر نماینده مردم ننگرهار در نشست علنی مجلس گفت: "ارگ در تمام پروگرامها شریک است، ولا اگه کسی دیگر باشد." وی دو سال پیش نیز حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور را متهم به همکاری با داعش کرده بود و دولت نیز واکنش تندی به گفته های او نشان داده بود. وی امروز نیز تاکید کرد که سه ماه است اردوی ملی در ننگرهار حضور دارد اما هیچ حمله بر مواضع داعش انجام نداده، این حرف عادی نیست. این نماینده مردم ننگرهار در مجلس به حملههای وحشیانه گروه تروریستی داعش اشاره کرد و گفت که تاکنون رئیسجمهوری موضع روشنی در قبال داعش نگرفته است. او افزود که اگر دولت جنگ نمی کند اجازه بدهد تا مردم دست به کار شوند.
گفتنی است که این عضو مجلس نمایندگان سال گذشته دهها تن را در ولایت ننگرهار مسلح کرده بود تا علیه گروه تروریستی داعش نبرد کند. افراد وی چند تن از تروریستان وابسته به گروه داعش را نیز به هلاکت رسانده بودند. او باری دیگر از مردم ننگرهار خواست که برای جنگ با داعش آماده باشند.
تروریستان وابسته به گروه داعش در برخی از ولسوالیهای ولایت ننگرهار تحرکات گستردهای دارند و گاهگاهی بر افراد ملکی و نظامیان حملهور می شوند. ظاهر قدیر در نشست علنی مجلس همچنین گفت که داعش، هزار مرتبه خطرناکتر از گروه طالبان است؛ زیرا به گفته او، "جنگ داعش، جنگ منطقه است." گفتنی است که گروه تروریستی داعش تاکنون  مسئولیت دهها حمله به مسجدهای کشور؛ از جمله حمله جمعه شب بر مسجد امام زمان در جاده شهید مزاری را برعهده گرفته است. در این حمله انتحاری بر اساس آخرین گزارش، 56 تن شهید و 55 تن دیگر زخمی شدهاند.