صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرمنشی سازمان ملل: خشونت‌ها در افغانستان باید پایان یابد

سرمنشی سازمان ملل: خشونت‌ها در افغانستان باید پایان یابد

آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد در واکنش به حمله بر مسجد امام زمان در دشت برچی در غرب کابل و حمله بر یک مسجد در ولسوالی دولینه ولایت غور خواستار پایان یافتن خشونتها در افغانستان شده است.
بر اساس اعلامیه مطبوعاتی دفتر سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد، آقای گوترش ضمن محکوم کردن این حملات تاکید کرده که" خشونتها در افغانستان باید پایان یابد و گفتگوها آغاز شود."
سازمان ملل متحد همچنین گفته است کسانی که مسئولیت این حملات را به عهده دارند، باید به " سرعت" به دادگاه کشانده شوند.
یک مهاجم انتحاری شامگاه روز جمعه، 28 میزان، بر مسجد امام زمان واقع در دشت برچی حمله کرد. وزارت امور داخله دیروز شنبه، 29 میزان تایید کرد که در این حمله 56 نفر کشته و 55 نفر دیگر زخمی شده است. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.
علاوه بر سازمان ملل متحد، وزارت امور خارجه آمریکا نیز حمله بر این مسجد، مسجدی در ولایت غور و سایر حملات هفته گذشته را محکوم کرده است.
وزارت امور خارجه آمریکا با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی نوشته که با وجود این حملات" بیرحمانه" و "بزدلانه" تعهد ما به افغانستان" ثابت" خواهد ماند و حمایت خود از مردم و حکومت افغانستان را برای دستیابی به صلح و امنیت، ادامه خواهیم داد.
"ماموریت حمایت قاطع" ناتو در افغانستان نیز با نشر یک اعلامیه، این حملات را محکوم کرده و نوشته که در کنار مردم افغانستان برای تداوم تلاشهای شان در راستای رسیدن به ثبات و امنیت، ایستاد خواهیم بود.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز این حمله را به"شدید ترین الفاظ" محکوم کرده و از افزایش تلفات افراد ملکی ابراز نگرانی کرده است.
در اعلامیه مطبوعاتی این کمیسیون آمده که: « هدف قراردادن اماکن مقدس (مساجد) افراد ملکی یک عمل شنیع غیرانسانی، غیرقانونی و غیرشرعی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین ملی و قواعد بشردوستانه بینالمللی قرار دارد.»
کمیسیون مستقل حقوق بشر از مخالفان مسلح دولت خواسته که از هدف قراردادن افراد ملکی و مکانهای مذهبی خود داری و قواعد بشر دوستانه بینالمللی را رعایت کنند.
این کمیسیون همچنین از حکومت خواسته که امنیت مکانهای مذهبی را تامین کند و عاملین چنین قضایا را شناسایی و برای تامین عدالت به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.
حمله بر مسجد امام زمان در دشت برچی، در ادامه حملات گروه داعش بر مساجد اهل تشیع در کابل و هرات صورت میگیرد. این گروه مسئولیت تمامی حملاتی را که از محرم سال قبل تا کنون بر مساجد و مکانهای مذهبی اهل تشیع صورت گرفته، به عهده گرفته است.