صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: زندانیان گروه‌های هراس افگن اعدام شوند

مجلس سنا: زندانیان گروه‌های هراس افگن اعدام شوند

نمایندگان مجلس سنا در واکنش به حملات خونین روزهای اخیر در کشور، خواستار اعدام زندانیان گروههای هراس افگن شدند.
این نمایندگان دیروز یکشنبه، 30 میزان، در جلسه عمومی مجلس سنا گفتند که حکومت برای بهبود وضعیت امنیتی کشور باید اقدام عملی کند و یکی از این راهها این است که زندانیهای گروههای هراس افگن را اعدام کند.
فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا در جلسه عمومی دیروز این مجلس گفت: « خواست ما این است که هم زندانیان طالب و هم انس حقانی که حکم دادگاه ها در برابر شان وجود دارد باید اعدام شود و این حکم شریعت اسلامی است که اعدام شوند تا جلو جنایت ها گرفته شود.»
نثار حارث یکی از نمایندگان مجلس سنا در این مورد گفت: « حکومت باید در برابر حمله های هراس افگنان جواب باالمثل داشته باشد و باید زندانیان گروههای هراس افگن را در چوب دار ببندد تا بتوانیم انتقام خون و مرهم به زخم های بازماندگان قربانیان داشته باشیم.»
شماری از این سناتوران حکومت را به بیکفایتی متهم میکنند و همچنین از نهادهای امنیتی کشور انتقاد میکنند که چرا مانع وقوع حملات انتحاری نمیشود.
گلالی اکبری، نماینده ولایت بدخشان در مجلس سنا گفت:«صبر و حوصله مردم پایان یافته، از روز جمعه تا کنون دو صد و پنجاه نفر شهید شده، دولت چه می کند و حکومت چرا صدای مردم را نمی شنود و از همین بی کفایتی حکومت مردم هر روز کشته میشوند.»
لیلما احمدی نماینده مردم کابل در مجلس سنا نیز از حکومت و نهادهای امنیتی کشور انتقاد کرد و گفت حکومت چرا نمیتواند مانع حملات انتحاری شود. او وقوع چنین حملاتی را در کشور"پرسش برانگیز" خواند.
هفته گذشته چندین حمله انتحاری در ولایتهای مختلف کشور رخ داد. حمله بر قومندانی امنیه ولایت پکیتا و ولسوالی اندر ولایت غزنی روز چهارشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، حمله بر کمپ چشمو در ولسوالی میوند ولایت قندهار روز پنجشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، حمله بر مسجد امام زمان در دشت برچی کابل روز جمعه رخ داد و حمله بر موتر حامل کارآموزان دانشگاه نظامی مارشال فهیم روز شنبه همین هفته روی داد و دیروز هم یک انفجار در ولایت تخار رخ داد.
این حملات باعث شده است که نمایندگان شورای ملی و شهروندان کشور از حکومت به شدت انتقاد کنند و نهادهای امنیتی کشور را به ناتوانی متهم کنند. مجلس نمایندگان در این رابطه روز شنبه مسئولین نهادهای امنیتی را فراخوانده بود، اما جلسه نمایندگان و مسئولین نهادهای امنیتی پشت درهای بسته و دور از دسترس رسانهها برگزار شد.