صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیویارک تایمز: سازمان سیا عملیات مخفیانه علیه طالبان را گسترش می‌دهد

نیویارک تایمز: سازمان سیا عملیات مخفیانه علیه طالبان را گسترش می‌دهد

روزنامه نیویارک تایمز گزارش داده است که سازمان استخبارات مرکزی آمریکا(CIA ) عملیات مخفیانه خود علیه گروه طالبان در افغانستان را گسترش میدهد.
این روزنامه روز 22 اکتوبر، به نقل از دو مقام ارشد آمریکایی نوشت که سازمان سیا" تیمهای کوچک از افسران مجرب و قراردادی" را به منظور"تعقیب کردن" و "کشتن" ستیزهجویان گروه طالبان در سراسر افغانستان، خواهد فرستاد. این تیمها در کنار نیروهای امنیتی افغانستان عملیات علیه طالبان را به پیش خواهد برد.
نیویارک تایمز افزوده، این ماموریت آخرین نشانه از نقش فزاینده سازمان سیا در " استراتژی ضد تروریسم" رئیس جمهور ترامپ است.
بر اساس گزارش نیویارک تایمز، این ماموریت یک تغییر رویکرد برای سازمان سیا در افغانستان به شمار میرود. پیش از این، سازمان سیا عمدتا به" شکست دادن" گروه القاعده و " همکاری" با بخشهای استخباراتی افغانستان تمرکز داشت. این روزنامه افزوده که سازمان سیا بطور سنتی در برابر راه اندازی عملیات"غیر زمان بندی شده" علیه گروه طالبان، عمدهترین گروه نظامی در افغانستان، مقاوم بود و اعتقاد داشت که این عملیات به معنی"هدر" دادن وقت و پول است و سربازان را در معرض خطر بزرگتر  قرار میدهد.
نیویارک تایمز نوشته که مقامات سابق سازمان سیا ادعا میکنند که ارتش آمریکا، با منابع و نیروی انسانی وسیع خود، برای راه اندازی عملیات بزرگ ضد ستیزهجویی، مناسب تر است. مقامات سابق سازمان سیا همچنین گفتهاند که شمار سربازان بخش" شبه نظامیان" سازمان سیا که ماموریت ضد ستیزهجویی را به پیش میبرند، صدها نفر است که در سراسر جهان مستقر شدهاند. آنها افزودهاند که جنگ با گروه داعش در افغانستان نیز امکانات سازمان سیا را به خود معطوف کرده است.
گسترش عملیات مخفیانه سازمان سیا علیه گروه طالبان در افغانستان، بازتاب نقش تهاجمی سازمان سیا تحت مدیریت رئیس جدید آن« مایک پامپیو» برای مبارزه با شورشیان در سراسر جهان، است. این سازمان قبلا اعلام کرده بود که عملیات مخفیانه هواپیمای بدون سرنشین خود را به داخل افغانستان نیز گسترش خواهد داد. عملیات مخفیانه هواپیماهای بدون سرنشین این سازمان بصورت گسترده در مناطق قبایلی پاکستان و گاهی هم در سوریه و یمن، به اجرا گذاشته شده است.
به نوشته روزنامه نیویارک تایمز، آقای پامیپو در یک سخنرانی خود در ماه جاری میلادی در یک کنفرانس امنیتی در دانشگاه تگزاس آمریکا گفت: « اگر تهاجمی عمل نکنیم، نمیتوانیم ماموریت خود را بانجام برسانیم.»
نیویارک تایمز نوشته که مقامات سازمان سیا درباره گسترش نقش این سازمان در افغانستان که مقامات پایین رتبه طالبان را در تقابل با آنها قرار خواهد داد، اظهار نظر نکردند، اما این ماموریت یک تایید" ضمنی" برای آوردن طالبان به پشت میز گفتگو است.
بر اساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز، گسترش نقش سازمان سیا در افغانستان، ماموریتهای بخش نظامی آمریکا را افزایش خواهد داد و بیشتر به این معنا خواهد بود که نقش آمریکا در جنگ افغانستان از انظار عامه پنهان خواهد ماند.
مقامات آمریکایی به روزنامه نیویارک گفته که نیروهای" عملیات ویژه" آمریکا در زمان اوج درگیریها، بمبسازهای طالبان را، از جمله در عملیاتهای شبانه، هدف قرار دادند، اما حالا آنها با کماندوهای افغان و شرکای غربی خود، عمدتا روی بازپسگیری مناطق تصرف شده توسط طالبان و داعش، تمرکز دارند  و سازمان سیا نیز روی این نوع تهدیدها تمرکز خواهد کرد.
عملیاتهای جدید سازمان سیا در افغانستان توسط یک واحد کوچک بنام" گروه تعقیب ضد تروریستی"  به پیش برده خواهد شد. این گروه عمدتا توسط نیروهای شبه نظامی بخش فعالیتهای ویژه و کارکنان ریاست امنیتملی، نظامیان بخش استخبارات افغانستان و کارمندان نخبه از فرماندهی ویژه عملیاتهای مشترک، رهبری خواهد شد. با وجود این، ملیشههای افغان( نیروهای محلی) بخش عمده از این گروه را تشکیل خواهد داد.
سالهاست که ماموریت عمده افسران سازمان سیا آموزش" ملیشههای افغان" بوده است. سازمان سیا از این ملیشههای محلی برای گسترش شبکههای جاسوسی و جمعآوری معلومات، استفاده کرده است.
ماموریت سازمان سیا در افغانستان در حالی گسترش مییابد که در روزهای اخیر خشونتها در افغانستان افزایش یافته و گروه طالبان عمدتا مراکز نظامی را هدف قرار دادهاند.