صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تیلرسون درکابل: آمریـکامـتعهد به تطبیق استراتژی جدیداست

تیلرسون درکابل: آمریـکامـتعهد به تطبیق استراتژی جدیداست

افغانستانما: رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که در یک سفر از قبل اعلام نشده به کابل آمد، گفت که آمریکا از"تمام قوت" برای تطبیق استراتژی جدید خود کار خواهد گرفت و تعهد لازم را در این زمینه دارد.
آقای تیلرسون دیروز یکشنبه، اول عقرب، وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور دیدار کرد و هردو جانب بر تعهد مشترک دو کشور بر تامین صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند.
سفارت آمریکا در یک اعلامیه مطبوعاتی نوشته که آقای تیلرسون در این دیدار گفته که استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا به صورت واضحی بیانگر تعهد آمریکا برای همکاری با دولت افغانستان و متحدان آن در منطقه برای رسیدن به صلح در افغانستان است.
او افزوده که استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، بیانگر تعهد آمریکا برای کمک به "از بین بردن پناهگاههای امن تروریستها"، نیز است.
ارگ ریاست جمهوری نیز با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی از این دیدار خبر داد. در اعلامیه ارگ از قول رئیس جمهور آمده که استراتژی جدید آمریکا تغییر" مثبت" در منطقه ایجاد کرده و همهی شرکا باید در قبال این استراتژی" مسئولیت" خود را به گونه"صادقانه" انجام دهند.
رئیس جمهور افزوده که:« مردم و حکومت افغانستان به منظور ایجاد یک فضای امن و تأمین صلح و ثبات در افغانستان، منطقه و جهان از استراتژی جدید آمریکا حمایت و پشتیبانی میکنند.»
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز با اشاره به استراتژی جدید آمریکا گفته که کشورهای منطقه باید اهمیت تغییر" ماحول" خود را درک کنند و بخاطر تامین صلح، ثبات و رفاه اقتصادی بصورت مشترک کار کنند.
وزیر امور خارجه آمریکا گفته این کشور از تمام"شرکا" و بویژه کشورهای همسایه افغانستان میخواهد که برای تطبیق استراتژی جدید آمریکا که منتج به تامین صلح و ثبات در منطقه میگردد، گام ‎‎‌های عملی بردارند.
آقای تیلرسون افزوده که کشورش در تمام عرصه ها به خصوص، رشد و توسعه اقتصادی، معادن و پروژه های بزرگ منطقوی، افغانستان را کمک خواهد کرد و به مثابۀ همکار در کنار دولت و مردم این کشور همچنان باقی خواهد ماند.
این نخستین سفر وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به افغانستان بعد از اعلام استراتژی جدید اداره دونالد ترامپ برای افغانستان و جنوب آسیا، است. آقای تیلرسون پیش از آمدن به افغانستان به عربستان سعودی رفته بود و گفته میشود که امروز همراه با رئیس جمهور غنی به هندوستان میرود.