صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش روسیه به سخنان رئیس جمهور غنی

واکنش روسیه به سخنان رئیس جمهور غنی

افغانستانما: سفارت روسیه در کابل به سخنان اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهور واکنش نشان داد و آن را "غیر قابل قبول" خواند.
رئیس جمهور غنی، روز 30 میزان بعد از حمله گروه تروریستی طالبان به قوماندانی امنیه پکتیا، به این ولایت سفر کرد و در آنجا در سخنانی، روسیه و پاکستان را متهم کرد که از حملههای طالبان حمایت می کنند و حتی به طالبان آموزش، اسلحه و پول میدهند.
سفارت روسیه در کابل، روز سهشنبه، دوم عقرب، با نشر اعلامیهای نوشت: « این چنین اظهارات رهبر افغانستان به عنوان یک کشور دوست را غیرقابل قبول میدانیم. یادآوری میکنیم که مقامات رسمی افغانستان در سطوح مختلف بارها بر بی اساس بودن اتهامات مشابه به آدرس مسکو تأکید کرده اند.»
سفارت روسیه در اعلامیه خود افزوده: « از رهبری جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم که از هیستری ضد روسیه که معمولا از سوی رسانه های خاص در کشور های غربی دامن زده میشود، پیروی نکند.»
هفته گذشته روزنامه تایمز لندن، روسیه را متهم کرد که ماهانه بیش از دو میلیون دالر به طالبان میپردازد اما روسیه با تکذیب این موضوع، کشورهای غربی و آمریکا را به فرافکنی علیه مسکو متهم کرد.
از سوی دیگر، آقای غنی در سخنرانی خود در پکتیا همچنین گفته بود که طالبان از کسانی اسلحه می گیرند و از آن در برابر افغانها استفاده میکنند که یک ونیم میلیون افغان را شهید کردند، آنها به نفع و خواست بیگانه ها می جنگند. سفارت روسیه در کابل اما گفته "برعکس، روسیه همواره به ارائه کمک های همه جانبه خود به کابل، از جمله در امر تقویت قدرت جنگی نیروهای امنیتی افغانستان پرداخته است و فعالانه در برقراری گفتوگوهای بین الافغانی به هدف استقرار فوری صلح و ثبات در افغانستان کمک میکند."
گفتنی است که پیش از این نیز برخی از مقامهای دولتی و سیاسیان نیز دولت روسیه را متهم به همکاری با طالبان کرده بودند اما هیچکدام مستندسازی نشد.