صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس سنا: کشیدن سیم خاردار روی خط دیورند قابل قبول نیست

مجلس سنا: کشیدن سیم خاردار روی خط دیورند قابل قبول نیست

برخى اعضاى مجلس سنا در حالى از شايعاتى مبنى بر توافق حکومت افغانستان با پاکستان در مورد تمديد سيم خاردار در "خط ديورند" سخن مى گویند که رييس جمهور غنى، تلاش براى جدايى ملت از طريق سيم خاردار را ناکام خوانده است.
  بر اساس گزارش پژواک، شیرمحمد آخند زاده نماینده مردم هلمند در مجلس سنا، در نشست دیروز این مجلس بدون ارائه جزییات، با اشاره به تمدید سیم خاردار در خط دیورند گفت: «گزارش ها وجود دارد که حکومت، با پاکستان موافقه کرده است تا سیم خاردار در امتداد خط دیورند ایجاد شود.»
همچنان او بدون ارايه جزييات افزود به اساس این توافقاتى که اخیرا صورت گرفته، قرار است در خط فرضی دیورند شش دروازه نیز ایجاد شود.
به گفتۀ آخندزاده، تمدید سیم خاردار بر خط دیورند برای افغان ها قابل قبول نیست و حکومت افغانستان، صلاحیت توافق در اين مورد با پاکستان را ندارد. وى گفت که حکومت افغانستان، در اين مورد خاموشى اختيار کرده و اين خاموشى، بيانگر آن است که توافق يادشده صورت گرفته است.
اين در حالى است که محمد اشرف غنی رييس جمهور، يکشنبه هفته جارى، در سفری به ولایت پکتیا با اشاره به نصب سیم خاردار و تحرکات اخیر پاکستان در امتدار خط دیورند گفت که هر نوع تلاش برای جدایی ملت ناکام خواهد شد. وی گفت: «کسى که فکر مى کند با سيم خاردار مردم ما را جدا کرده مى تواند، تجدید نظر کند؛ توپ و بمبارد ما را از هم جدا نکرد، سیم خاردار هیچ وقت ما را از هم جدا کرده نمی تواند.»
محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس سنا نیز گفت: «نصب سیم خاردار در امتداد خط دیورند ادامه دارد و گفته هایی وجود دارد که با طرف پاکستان، در این مورد توافق صورت گرفته است.»
او افزود که افغان ها به خاطر خط دیورند، چهل سال است که قربانی می دهند و نباید در توافقاتی که صورت می گیرد، مردم و قربانی های آنها نادیده گرفته شود.
رحمت الله اڅکزی و رونا ترین، دو تن از اعضای دیگر این مجلس نیز نظر مشابه داشتند و خواهان جلوگیری نصب سیم خاردار در خط فرضی دیورند شدند.
فضل هادی مسلمیار رییس مجلس گفت که نصب سیم خاردار در امتداد خط ديورند، خلاف اصول و قوانین بین المللی است و حکومت پاکستان نمی تواند دست به چنین کاری بزند. او افزود که حکومت بايد جلو این کار حکومت پاکستان را بگیرد.
مجلس سنا دیروز حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه، فراخوانده بود تا در مورد نشست چهار جانبه (افغانستان، پاکستان، چين و ايالات متحده امريکا،) که هفته گذشته در مسقط پایتخت عمان در مورد صلح در افغانستان برگزار شده بود و همچنان در مورد نصب سیم خاردار در خط ديورند از سوى پاکستان و مداخله هاى برخی کشورها به خصوص روسیه در امور داخلی افغانستان، به پرسش هاى اعضاى جرگه پاسخ دهد.  اما نشست، به خواست خليل کرزى سرى شد و گفتگوها در اين مورد در پشت دروازهاى بسته صورت گرفت.