صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مقامات هندی: همکار استراتژیک افغانستان خواهیم بود

مقامات هندی: همکار استراتژیک افغانستان خواهیم بود

افغانستانما: مقامات هندی در دیدار با رئیس جمهور غنی تاکید کردهاند که همکار استراتژیک افغانستان باقی خواهد ماند و خواستار گسترش روابط عمیقتر با افغانستان شدهاند.
رئیس جمهور غنی، دیروز سهشنبه، دوم عقرب، همراه با یک هیات بلند رتبه دولتی به هندوستان رفت و با نارندرا مودی نخست وزیر، سوشما سوراج وزیر خارجه و رامنات کوویند رئیس جمهور هند دیدار کرد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور در دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان، درباره صلح و ثبات دوامدار در افغانستان و منطقه و گسترش همکاریهای دوجانبه بحث و گفتگو کردهاند.
نخست وزیر هند در این دیدار گفته است:« حکومت و ۱,۲ میلیارد مردم آن کشور در تمام عرصهها به منظور افغانستان مرفه و آباد همواره در کنار دولت و مردم این کشور خواهند بود، زیرا روابط دوکشور، روابط طولانی و گستردۀ مردم با مردم میباشد.»
آقای مودی همچنین گفته است که کشور از برنامه صلح به رهبری افغانستان حمایت میکند و در بخشهای تجاری و اقتصادی نیز همکار افغانستان خواهد بود.
آقای غنی و مودی روی ایجاد راه ترانزیت دریایی بحث کردهاند. رئیس جمهور گفته است که افغانستان میخواهد که آسیای مرکزی از طریق دریا به هند وصل شود.
چندی قبل خط ترانزیت هوایی میان افغانستان و هند به منظور توسعه روابط تجاری دو کشور ایجاد شد. از طریق این خط هوایی میوه و صنایع دستی افغانستان به هند انتقال داده میشود و همچنین دوا و سایر مواد مورد نیاز از هند به افغانستان.
رئیس جمهور غنی همچنین در این سفربا سوشما سوراج وزیر خارجه هند، درباره مسایل منطقه، همکاریهای اقتصادی، تجارتی و مبارزه با تروریزم تبادل نظر کرده است.
خانم سوراج در این دیدار گفته است: «خرسندیم که ما نقش خویش را به عنوان همکار استراتژیک با افغانستان ایفا مینماییم و همچنان خواهان گسترش روابط عمیقتر در عرصههای مختلف با این کشور میباشیم.»
وزیر خارجه هند گفته که هدف کشورش تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقه است و تاکید کرده که این خواست با "تلاشهای مشترک" کشورهای منطقه برآورده خواهد شد.
رئیس جمهور همچنین با رامنات کوویند رئیس جمهور هند دیدار کرده است. آقای غنی در این دیدار گفته که افغانستان و هند روابط"دیرینه" دارد و "مشترکات" دو کشور باعث تعمیق روابط دولتها و ملتهای ما شده است.
رئیس جمهور هند بر گسترش همکاری دوجانبه بین هند و افغانستان تاکید کرده و گفته که کشورش تلاش میکند که روابط خود با افغانستان را بیشتر گسترش بدهد.
رئیس جمهور همچنین با مقامات هندی در رابطه با استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا بحث کرده و آن را برای بهبود روابط کشورهای منطقه و آوردن صلح و ثبات در منطقه مهم دانسته است.
این سفر یک روز پس از سفر ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به افغانستان صورت گرفت. آقای تیلرسون در سفرش به منطقه استراتژی جدید کشور را توضیح میدهد و در صدد جلب حمایت کشورهای منطقه از این استراتژی است.