صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان را دارد

براساس «شاخص جهانی پاسپورت» که روز چهارشنبه از سوی شرکت مشورتی «آرتون کاپیتال» به نشر رسید، پاسپورت سنگاپور به عنوان «قویترین» پاسپورت جهان شناخته شده و پاسپورت افغانی در آخر جدول قرار گرفته است.
 بر اساس گزارش دویچه وله، در این فهرست، پاسپورتهای همه کشورها براساس «امتیاز سفر بدون ویزا» درجه بندی شده اند که نشاندهنده شمار کشورهایی است که دارندگان پاسپورت بدون گرفتن ویزا میتوانند به آنها سفر کنند و یا در هنگام مواصلت به آن کشورها میتوانند ویزا بگیرند.
در این فهرست پاسپورت سنگاپور در صدر قرار گرفته است و دارندگان این پاسپورت میتوانند به ۱۵۹ کشور بدون ویزا سفر کنند و یا هنگام مواصلت به این کشورها ویزا بگیرند.
در جایگاه دوم و سوم «قویترین پاسپورتهای جهان» به ترتیب پاسپورتهای آلمانی، سویدنی و کوریای جنوبی قرار دارد. آلمانیها میتوانند به ۱۵۸ کشور و سویدنیها و شهروندان کوریای جنوبی به ۱۵۷ کشور بدون ویزا سفر کنند یا در هنگام رسیدن ویزا بگیرند.
در درجه چهارم پاسپورتهای دنمارک، فنلند، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ناروی، جاپان و بریتانیای کبیر قرار گرفته اند که شهروندان این کشورها میتوانند به ۱۵۶ کشور بدون ویزا سفر کنند.
در آخر این لیست کشورهای سوریه، پاکستان، عراق و افغانستان قرار دارند. سوریاییها میتوانند به ۲۹ کشور، پاکستانیها و عراقیها به ۲۶ کشور و افغانها به ۲۲ کشور بدون ویزا سفر کنند.
در این فهرست معمولاَ پاسپورتهای اروپایی در صدر قرار میگرفتند و در دو سال گذشته پاسپورت آلمانی در جایگاه اول قرار داشت. اما پس از آن که پاراگوئه مکلفیت ویزا را برای شهروندان سنگاپور لغو کرد، پاسپورت این کشور به قویترین سند مسافرتی در سال ۲۰۱۷ تبدیل شد. فلیپ می، مدیر اجرایی شرکت «آرتون کاپیتال» گفت: «این برای نخستین بار است که یک کشور آسیایی بهترین پاسپورت جهان را دارد. این گواهی بر مناسبات دیپلوماتیک و سیاست خارجی جامع سنگاپور است.»
دیگر کشورهای آسیایی که در صدر ۲۰ کشور دارای قویترین پاسپورتها قرار گرفته اند عبارت اند از کوریای جنوبی (۱۵۷ کشور)، جاپان (۱۵۶ کشور) و مالیزیا (۱۵۴ کشور).
در عین زمان، پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده امریکا قدرت پاسپورت این کشور کاهش یافته است. پس از آن که ترکیه و جمهوری افریقای مرکزی سفر بدون ویزا را برای امریکاییها لغو کردند، پاسپورت ایالات متحده امریکا به جایگاه ششم (۱۵۴ کشور) سقوط کرده است.