صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایندگان: اختلافات داخلی به حیثیت مجلس لطمه زده است

نمایندگان: اختلافات داخلی به حیثیت مجلس لطمه زده است

افغانستانما: شماری از نمایندگان مجلس میگویند که اختلافات داخلی در مجلس نمایندگان به"حیثیت" مجلس لطمه زده و اعتبار مجلس نمایندگان را در بین مردم پایین آورده است.
نشست عمومی دیروز شنبه، 6 عقرب، مجلس نمایندگان به بحث روی مشکلات داخلی اختصاص یافته بود، اما این نشست بصورت سری و به دور از دسترس رسانهها برگزار شد.
با وجود آنهم، شماری از نمایندگان در وقتهای امتیازی درباره پیامدهای اختلافات داخلی در مجلس نمایندگان اظهار نظر کردند و آن را تاسفبار خواندند.
تنشها در مجلس نمایندگان از زمانی آغاز شد که همایون همایون معاون مجلس نمایندگان، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس و خدای نظر نصرت رئیس دارالانشای مجلس نمایندگان را به فساد و اختلاس متهم کرد و گفت اسنادی را در این باره به لوی سارنوالی ارائه کرده است.
روز چهارشنبه هفته گذشته نیز مشاجره لظفی آقای همایون و محمد نعیم لالی حمیدزی با گل پاچا مجیدی، نشست مجلس را مختل کرد و رئیس مجلس پایان نشست عمومی را اعلام کرد.
بازتاب گستردهی تنشها در مجلس نمایندگان در رسانهها و شبکههای اجتماعی، باعث شد که دیروز نمایندگان برای یافتن راهحل جلسه سری برگزار کنند.
یکی از نمایندگان مجلس که نخواست نامی از او گرفته شود، گفت که در جلسه سری مجلس نمایندگان دو دستگیها آشکار بود و عدهای رئیس مجلس حمایت میکردند و میگفتند که باید مسئله فساد در مجلس بدون بررسی خاتمه یابد، اما عدهای دیگر از ادعاهای معاون مجلس حمایت میکردند و بر بررسی شفاف این مسئله تاکید داشتند.
این نماینده گفت که تصمیم بر این شده که معاون مجلس نمایندگان اسنادی را که در اختیار دارد روز دوشنبه هفته جاری در اختیار تمام اعضای مجلس نمایندگان قرار دهد و آنها آن را مطالعه و بررسی کنند.
با وجود اینکه مجلس نمایندگان جلسه سری برای یافتن راه حل اختلافات داخلی برگزار کرد، اما در وقتهای امتیازی شماری از وکلا در این باره اظهار نظر کردند. آنها این مسئله را بازی با حیثیت مجلس نمایندگان میدانند و خواستار پایان دادن به آن هستند.
مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده ولایت بلخ در مجلس نمایندگان گفت: « ما دیگر نمی توانیم عزت خود را به خاطر دو نفر زیر سوال ببریم؛ از همین لحظه به بعد بحث روی اختلافات منتفی است و هر کسی که در این مورد بخواهد اظهار نظر بکند، نشانگر دست درازی از بیرون خواهد بود.»
علاوه بر آقای رحمانی، شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار در مجلس نمایندگان نیز از به شدت از تداوم اختلافات ابراز نارضایتی کرد و گفت که اکنون مردم پارلمان را"چورلمان" میگویند و اختلافات داخلی باعث شده که حیثیت پارلمان در بین مردم زیر سئوال قرار گیرد.