صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازسازی قصر دارالامان تا صدمین سال استقلال کشور تکمیل می‌شود

بازسازی قصر دارالامان تا صدمین سال استقلال کشور تکمیل می‌شود

افغانستانما: وزارت شهر سازی و مسکن اعلام کرده است که بازسازی قصر دارالامان در سال 1398 خورشیدی مصادف با صدمین سال استقلال کشور تکمیل میشود. سید منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن، روز یکشنبه 7 عقرب، در یک نشست خبری در کابل، گفت: "بازسازی قصرتاریخی دارالامان انشاالله تا سال 1398 و فرارسیدن صدمین سالروز تجلیل از استرداد استقلال افغانستان تکمیل خواهد شد."  سال گذشته دولت بازسازی قصر دارالامان را که در زمان جنگهای داخلی تخریب شده بود، شروع کرد و گفته بود که روند بازسازی این قصر سه تا پنج سال را در بر میگیرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهور، هنگام افتتاح کار بازسازی قصر دارالامان، گفت که بازسازی این قصر، شروع جدید برای افغانستان و تمام شهرهای کشور خواهد بود. آقای غنی همچنین گفته بود که این قصر پس از بازسازی به یک موزیم ملی تبدیل خواهد شد و همچنان به عنوان یک بنای تاریخی مرکزی برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبه خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قصر دارالامان در سالهای ۱۳۰۴-۱۳۰۶ خورشیدی و در زمان سلطنت امان الله خان، پادشاه وقت و تحت نظر انجینران آلمانی ساخته شد. این قصر در زمانی که آباد بود، حدود ۱۵۰ اتاق بزرگ و کوچک داشت. امانالله خان این قصر را برای استفاده دستگاه دولت خود و به نام خود ساخته بود، اما تنها کمتر از دو سال از آن استفاده کرد و سلطنتش با سقوط مواجه شد.
در سالهای دهه شصت خورشیدی وزارت دفاع از این قصر استفاده میکرد. در کودتای ۱۶ دلو  ۱۳۶۸ خورشیدی به رهبری جنرال شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین کشور علیه دولت داکتر نجیب الله، این محل هدف بمباران قرار گرفت و بخشی از آن ویران شد.
کابینه حکومت وحدت ملی در نشست ۱۹ حوت سال گذشته تصویب کرد که قصر تاریخی دارالامان بازسازی شود.