صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در کابل دستکم 5 کشته و 22 زخمی بر جای گذاشت

انفجار در کابل دستکم 5 کشته و 22 زخمی بر جای گذاشت

در عملیات انتحاری منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل، دستکم 5 نفر کشته و 22 نفر دیگر زخمی شده است. یک زن نیز در میان قربانیان این رویداد است.
این انفجار حوالی ساعت 4 بعد از ظهر دیروز سه شنبه، 9 عقرب، در سرک چهاردهم وزیر اکبرخان، که یکی از محلات دیپلماتیک کابل است، رخ داد.
وزارت دفاعملی با نشر یک خبرنامه تایید کرده است که این انفجار در مقابل"ریاست روابط بینالمللی" این وزارت رخ داده و به کارمندان این ریاست آسیبی نرسیده است.
رسانهها از قول شاهدان عینی آمار تلفات این انفجار را بیشتر از آمارهای رسمی نوشتهاند. خبرگزاری رویترز نوشته است که یکی از کارمندان این خبرگزاری هشت فرد را در محل انفجار دیده که به نظر میرسیده کشتهشده باشند.
وزارت داخله اما در اعلامیه مطبوعاتی نوشته که در این انفجار 4 نفر کشته و 13 نفر دیگر زخمی شده که یک زن نیز شامل کشته شدههای این رویداد است.
مقامات وزارت صحت عامه گفته اند که زخمیهای این رویداد به شفاخانه منتقل شده، اما آمار نهایی از تلفات این رویداد ارائه نکردند. گروه داعش مسئولیت این حمله را پذیرفته است.
در منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل، علاوه بر بسیاری از نهادهای دولتی افغانستان، شماری از سفارتها و نهادهای خارجی نیز مستقر است.
ارگ ریاست جمهوری با انتشار یک بیانیه، این حمله را محکوم کرده و آن را یک جنایت"ضد بشری" دانسته است. در بیانیه ارگ آمده که رئیس جمهور غنی به مسئولین نهادهای امنیتی دستور داده تا"چگونگی" ورود انتحار کننده به سرک 14 وزیر اکبرخان، محل این حادثه، را بررسی کنند.
مسئولین قومندانی امنیه ولایت کابل به رسانهها گفته است که عامل این انفجار انتحاری یک نوجوان 13 ساله بوده و  پیاده وارد این منطقه شده است.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز این حمله را محکوم کرده و نوشته که: « تروريستان كور دل كه توان نبرد متقابل با مدافعين صديق وطن را از دست داده اند، تلاش دارند با ايجاد ترس و وحشت، حركت مثبت مردم ما بسوى آينده بهتر را متوقف سازند كه انشالله هيچگاه به اين هدف شوم نخواهند رسيد.»
هوگو لارنس سفیر ایالات متحده آمریکا در کابل در صفحه رسمی تویتر خود این حمله را محکوم کرده و آن را"بزدلانه" خوانده است.
این حمله در حالی صورت میگیرد که چندی قبل حملات گسترده تروریستی در کابل و سایر ولایتهای کشور صدها کشته و زخمی برجای گذاشت.
حمله بر مسجد امام زمان در ناحیه سیزدهم شهر کابل 56 کشته و 55 زخمی برجای گذاشت، مسئولیت آن حمله را نیز گروه داعش به عهده گرفت.
همچنین حمله بر موتر حامل کارآموزان دانشگاه نظامی مارشال فهیم، 15 کشته و 4 زخمی برجای گذاشت. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
حملات اخیر باعث شده است که شهروندان کشور مقامات امنیتی را به ناتوانی در تامین امنیت و بیکفایتی متهم کنند و از حکومت می خواهند که برای تامین امنیت شهروندان، تدابیر جدی روی دست گیرد.