صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش وزارت دفاع به گزارش سیگار؛ حضور دشمن در 13 درصد خاک کشور را رد می‌کنیم

واکنش وزارت دفاع به گزارش سیگار؛ حضور دشمن در 13 درصد خاک کشور را رد می‌کنیم

افغانستانما: دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع گزارش اخیر اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان را رد کرد و آن را دور از واقعیت خواند. آقای وزیری روز چهارشنبه، 10 عقرب، در یک نشست خبری در کابل گفت که جنگ در کشور وجود دارد اما دشمن بر خاک کشور مسلط نیست.
دفتر جان ساپکو در گزارش سه ماهه اخیرش به کنگره آمریکا، که روز سهشنبه ۹ عقرب منتشر شد، نوشته که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۷ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.
سیگار همچنین گفته که در شش ماه سال جاری نُه ولسوالی از کنترل دولت خارج شده است. بر اساس گزارش دولت از 407 ولسوالی بر 74 ولسوالی کنترل و بر 157 ولسوالی دیگر نفوذ دارد که در جمع 231 ولسوالی می شود.
در گزارش افزوده شده که جمعیت تحت کنترل دولت به بیش از ۳۴ درصد و جمعیت زیر نفوذ آن به بیش از ۲۹ درصد میرسد به طور مجموعی نزدیک به ۶۴ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل میدهد. در گزارش سیگار همچنین آمده که ۱۲۲ ولسوالی دیگر محل منازعه است که محل زندگی حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور است.
سخنگوی وزارت دفاع در پی نشر این گزارش گفت که ما بیش از 400 ولسوالی داریم که دشمن تنها به مرکز 9 ولسوالی تسلط دارد که به یک درصد هم نمیرسد. آقای وزیری همچنین افزود که دولت در سال جاری کنترل هیچ ولسوالی را از دست نداده، برعکس چند ولسوالی که در کنترل گروه طالبان بوده را پس گرفته است.
او گفت: دشمن به صورت چریکی به برخی از مرکزهای دولتی حمله انتحاری یا بمب گذاری میکند که بعد از آن مانند "دزد" از ساحه فرار میکنند.
تلفات غیرنظامیان
بر اساس این گزارش، سازمان ملل از نیمه جنوری تا ۳۱ آگست سال جاری میلادی ۵۵۳۲ مورد رویداد امنیتی را ثبت کرده است. این آمار بیانگر کاهش ۱۱.۵ درصدی این رویدادها در ربع سوم در مقایسه با ربع دوم امسال است، اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۳ درصدی را نشان میدهد.
در گزارش همچنین از قول دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نوشته که تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۵۲ درصد افزایش یافته که دلیل آن افزایش حملات هوایی علیه شورشیان بوده است.
براساس این گزارش، دو/سوم قربانیان غیرنظامی را زنان و کودکان تشکیل میدهند.
نیروهای آمریکایی اما با این گزارش یوناما موافق نیست و تلفات شمار کمتری از غیرنظامیان در حملات هوایی خود را تایید کردهاند.