صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اداره پناهندگان سازمان ملل: افغانستان بزرگترین جمعیت پناهندگان وعودت‌کنندگان را دارد

اداره پناهندگان سازمان ملل: افغانستان بزرگترین جمعیت پناهندگان وعودت‌کنندگان را دارد

اداره پناهندگان سازمان ملل متحد میگوید که افغانستان از سال 2002 به این سو، بیشترین جمعیت پناهندگان و عودتکنندگان در جهان را دارد. این اداره گفته است که تا کنون برای بیش از 5.2 میلیون عودت کننده ثبت نام شده مساعدت شده و نیازهای فوری آنان را برآورده کرده است.
اداره پناهندگان سازمان ملل متحد توافقنامهای زیر نام « اشتراک گذاری اطلاعات» به منظور تقویت روند بازگشت و حمایت از ادغام مجدد عودتکنندگان و سرمایه گذاری بهتر برای آینده آنان، را با بانک جهانی دیروز به امضا رساند.
در اعلامیه بانک جهانی آمده است که این توافقنامه برای اشتراک گذاری اطلاعات و ایجاد یک درک مشترک برای سرمایه گذاری بهتر برای آینده عودت کنندگان کمک خواهد کرد.
به نقل از خبرگزاری پژواک، فتحیه عبدالله نماینده کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در کشور گفته است که آنان از این اطلاعات، پروژه های این اداره برای عودت کنندگان استفاده خواهد کرد. او به عنوان مثال از ولایت مزار یاد کرده است که زنانی قبلا عودت کرده اند  و در حال حاضر به تولیدات صنعت های خانگی و قالین بافی مصروف اند، آنان را حمایت می کنند تا به مارکیت های جهانی وصل شوند.
این اداره همچنین می گوید که برخی از عودت کنندگان هنوز هم با چالش های دشوار و پیچیده مواجه هستند. اداره پناهندگان سازمان ملل گفته است که دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد برای تطبیق برنامه های انکشافی و بسیج منابع و برنامه ریزی های طولانی مدت بسیار مهم است.
مسوولان در بانک جهانی گفته اند که اداره پناهندگان سازمان ملل در خط مقدم کمک های بشری قرار دارد و تلاش های این اداره برای جمع آوری اطلاعات ظرفیت تحلیلی بانک جهانی را بالا می برد و آنان را مطمین می کند که اطلاعات به موقع و مبتنی بر شواهد ارایه شود.