صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناتو از فرستادن سه هزار سرباز تازه نفس به افغانستان خبر داد

ناتو از فرستادن سه هزار سرباز تازه نفس به افغانستان خبر داد

ناتو اعلام کرده است که سه هزار سرباز دیگر برای تقویت ماموریت آموزشی ناتو، به افغانستان خواهد فرستاد و بیشتر این سربازان آمریکایی خواهد بود. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو که یک روز قبل از نشست وزیران دفاع این پیمان در بروکسل صحبت میکرد، گفت که با فرستادن سه هزار سرباز تازه نفس شمار سربازان خارجی در افغانستان از ۱۳ هزار به حدود ۱۶هزار تن افزایش خواهد یافت.
دبیرکل ناتو می افزاید که تقویت حضور این سازمان در افغانستان، "کمکی به افغانان برای از میان برداشتن بن بست کنونی و نیز پیام روشنی برای طالبان است که آنان در میدان جنگ برنده نخواهند شد".
خبرگزاری فرانسه به نقل از استولتنبرگ نوشته است: «نیروهای بیشتری به آنجا (افغانستان) خواهیم فرستاد. شمار کنونی نیروها ۱۳ هزار نفر است و به حدود ۱۶ هزار نفر افزایش می یابد... در حال حاضر نیز نیمی از این نیروها غیرامریکایی هستند».
ینسن استولتبنرگ تاکید می ورزد که ماموریت آموزشی ناتو به ماموریت جنگی مبدل نخواهد گشت، اما این سازمان به حمایت اش از نیروهای افغان در پیکار با هراس افگنی ادامه خواهد داد.
به گفته دبیرکل ناتو، آموزش نیروهای ویژه افغان، از اولویت های ناتو است؛ زیرا این نیروها در پیکار با شورشیان نقش کلیدی را بازی می کنند.
دبیرکل ناتو در زمینه آموزش این نیروها می گوید: «ما روی آموزش نیروهای عملیاتی ویژه افغانستان تمرکز می کنیم؛ نیروهایی که ثابت کرده اند کلید مبارزه با شورشیان هستند». دبیرکل ناتو بر حمایت نیروهای هوایی افغان نیز تاکید می ورزد و می گوید که حمله های هوایی در نابود سازی طالبان اثرگذار بوده اند.
دبیرکل ناتو در حالی از افزایش سربازان خارجی در افغانستان خبر می دهد که قرار است به روز چهارشنبه، نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل برگذار شود و تصمیم شان در مورد افزایش این نیروها در افغانستان اتخاذ گردد. پس از آنکه نیروهای جنگی ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کردند، شورشیان طالبان در کشور قوی تر شده و مناطق بیشتری را تحت کنترول شان درآورده و یا بر آنجاها تاثیرگذاری یافته اند. شمار حملات بر نیروها و تاسیسات دولتی افزایش یافته و در این میان تلفات غیرنظامیان نیز افزایش یافته است. همزمان با این گروه تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش نیز در کشور حضور پررنگ تری از خود نشان داده و حملات خونباری را انجام داده است.
در ماه آگوست دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا استراتیژی جدیدش در قبال افغانستان را اعلام کرد. در این راهبرد که تمرکزش بر مبارزه با شورشیان طالبان و از بین بردن گروه تروریستی داعش می باشد، افزایش نیروها در این کشور مطرح گردید.
کی بایلی هوچیسون سفر امریکا در ناتو ماه گذشته گفته بود که واشنگتن از متحدانش در ناتو می خواهد که یک هزار سرباز اضافی را برای فرستادن به افغانستان فراهم کنند. این شمار سربازان برای افزودن به سه هزار سرباز امریکایی که در پی اعلام راهبرد ترامپ به افغانستان فرستاده شده بودند، درخواست شده بود.