صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش‌ها به حمله بر تلویزیون شمشاد؛ تروریستان نمی‌توانند آزادی بیان را محدود کنند

واکنش‌ها به حمله بر تلویزیون شمشاد؛ تروریستان نمی‌توانند آزادی بیان را محدود کنند

حمله بر ساختمان تلویزیون خصوصی«شمشاد» در کابل، با واکنشهای گستردهی داخلی و بینالمللی مواجه شده است. صبح دیروز، سه شنبه 16 عقرب، مهاجمان گروه داعش بر این تلویزیون خصوصی حمله کردند. سخنگوی قومندانی امنیه کابل گفته است که ابتدا یک انفجار رخ داد و بعدا مهاجمان وارد ساختمان این تلویزیون شدند.
در نتیجه این حمله نشرات این تلویزیون قطع گردید، اما دو ساعت پس از پایان حمله، نشرات این تلویزیون دوباره آغاز گردید و یکی از مجریان آن با دست بانداژ شده مقابل دوربین حاضر شد و خبر خواند.
تلویزیون شمشاد اعلام کرده است که در این حمله دو محافظ آن کشته و 20 تن از کارمندان آن زخمی شده است. یکی از کشته شدهها محافظ زن این تلویزیون است.
واکنشهای داخلی
این حمله با واکنشهای گستردهی مقامات حکومتی و نهادهای خبرنگاری کشور مواجه شده است. ارگ ریاست جمهوری با انتشار یک اعلامیه، این حمله را محکوم کرده و نوشته است که تروریستان نمیتوانند با راه اندازی چنین حملات جنایتکارانه، رسانهها و آزادی بیان را محدود سازند و اراده خبرنگاران را در راستای اطلاع رسانی تضعیف کنند.
ارگ در اعلامیه خود وعده داده که حکومت برای حفاظت از نهادهای رسانه ‎‌ای و خبرنگاران، که در شرایط دشوار برای اطلاع رسانی فعالیت میکنند، تدابیر جدی روی دست خواهد گرفت.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس کمیته مشترک حکومت و رسانهها، در واکنش به این حمله گفته است که: به یقین حمله به شبکه تلویزیونی شمشاد، حمله بر آزادی بیان است. آقای دانش در پیام خود افزوده که این حمله توسط دشمنان مردم افغانستان و مخالفان آزادی بیان سازماندهی شده است.
معاون رئیس جمهور همچنین گفته که گروههای تروریستی با اینگونه حملات نمیتوانند "صدای مردم افغانستان" را خاموش کنند و"عزم قاطع" دولت برای حمایت از آزادی بیان را متزلزل سازد.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز این حمله را محکوم کرده و گفته حمله رسانهها به منظور"خفه" کردن صدای رسانههای آزاد افغانستان صورت میگیرد. رئیس اجرائیه افزوده که: گروههای هراسافگن بدانند که با چنین عملکردهایی هرگز به هدف نخواهند رسید.»
کمیته مصؤنیت خبرنگاران افغانستان نیز این حمله را"َشدیدا" محکوم کرده و آن را یک عمل"ًضدبشری" دانسته است. این کمیته از حکومت خواسته که به"امنیت" و "مصؤنیت" رسانهها و خبرنگاران توجه جدی نموده و به تعهداتش در این زمینه عمل کند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با محکوم کردن حمله بر تلویزیون شمشاد، از افزایش حمله بر اماکن عمومی، ابراز نگرانی کرده است.
این کمیسیون در اعلامیه خود همچنین افزوده که حمله بر تلویزیون شمشاد را "حمله مستقیم" بر آزادی بیان میداند که در مغایرت صریح با قوانین افغانستان، قواعد بشردوستانه بینالمللی و تمامی آموزههای دینی قرار دارد.
واکنشهای خارجی
حمله گروه داعش بر تلویزیون شمشاد، با واکنش ‎‌ شماری از نهادها و مقامات خارجی نیز مواجه شده است. سازمان عفو بینالملل با نشر یک اعلامیه در وب سایت خود این حمله را یک "جنایت وحشتاک" خوانده و افزوده که اینگونه حملات نشاندهنده میزان خطری است که خبرنگاران افغانستان به خاطر کار" برحق" شان، با آن مواجهاند.
سازمان عفو بینالملل از حکومت افغانستان خواسته که "هرکاری" که میتواند برای محافظت از رسانهها انجام دهد و زمینه فعالیت آزادانه و بدون ترس را برای آنها فراهم کند. این سازمان همچنین خواستار پایان دادن به "معافیت از مجازات" کسانی شده که به خبرنگاران حمله میکنند.
نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و حمایت کامل خود از خبرنگاران افغانستان را اعلام کرده است. ناتو از حکومت خواسته که عاملان این حمله را به پنجه قانون بسپارد.
سفارت آمریکا در افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده و آن را "بزدلانه" خوانده است. در اعلامیه سفارت آمریکا به نقل هوگولارنس سارژدافیر سفارت آمریکا آمده که "افراطیان خشن" که در پی آسیب رساندن به خبرنگاران شجاع افغانستان هستند، نمیتوانند در سرکوب آزادی مطبوعات موفق شوند.
سفارت ایتالیا در افغانستان نیز در صفحه رسمی تویتر خود این حمله را به شدت محکوم کرده است. سفارت ایتالیا نوشته است که این"جنایت وحشتناک" تنها غیرنظامیان را هدف قرار نمیدهد، بلکه آزادی بیان را نیز با خطر مواجه میسازد.
ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو هم این حمله را تقبیح کرده و گفته است که "باز هم نمونه دیگری از حمله به غیرنظامیان که غیرقابل قبول است."
خبرنگاران بدون مرز، با تقبیح این حمله آن را "حمله به آزادی بیان در افغانستان" خوانده است.
حمله بر مراکز رسانهای و خبرنگاران در افغانستان بیپیشینه نیست. حدود شش ماه قبل مهاجمان گروه داعش به ساختمان رادیو تلویزیون ملی در شهر جلال آباد حمله کردند که بر اثر آن 6 نفر کشته و 20 نفر دیگر زخمی شدند.
علاوه بر این، گزارشهای نهادهای فعال در زمینه حمایت از رسانهها، افزایش خشونت علیه خبرنگاران و رسانهها را نشان میدهند. این نهادها افزایش خشونت علیه خبرنگاران را نگران کننده خواندهاند و از حکومت خواستهاند که امنیت خبرنگاران و رسانهها را تامین کند. مقامات حکومت نیز همواره تاکید کردهاند که تعهد جدی به تامین امنیت خبرنگاران و رسانهها دارند، اما با وجود آن هم، خشونت علیه رسانهها در کشور هنوز پایان نیافته است.