صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هفتمین کنفرانس ریکا در ترکمنستان برگزار می‌شود

هفتمین کنفرانس ریکا در ترکمنستان برگزار می‌شود

افغانستانما: هفتمین کنفرانس همکاریهای اقتصادی منطقهای موسوم به( ریکا) در شهر عشقآباد پایتخت ترکمنستان برگزار میشود.
احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز چهارشنبه، 17 عقرب، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که این کنفرانس قرار است روزهای 23 و 24 ماه عقرب برگزار شود.
آقای مستغنی افزود که سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در راس یک هیأت عالی رتبه به نمایندگی از افغانستان در این کنفرانس اشتراک خواهد کرد.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، بررسی پیشرفت کاری پروژههای تاپی، کاسا یک هزار، انتقال برق 500 کیلوولت، خط ریل پنج جانبه، دهلیز تجاری لاجورد و دهلیز ترانسپورتی چابهار، از موضوعات مورد بحث در این کنفرانس خواهد بود.
در این کنفرانس همچنین تعهدات ریکای ششم مورد بررسی قرار خواهد گرفت و روی گسترش همکاریها بین کشورهای عضو ریکا، تاکید خواهد شد.
آقای مستغنی گفت که در روز اول این کنفرانس، مجموعه تجاری ریکا افتتاح خواهد شد و برنامه ویژه بانوان تجارت پیشه، نشست اتاقهای تجارت منطقه و نشست گروههای کاری، از برنامههای دیگر خواهد بود. در روز دوم این کنفرانس نیز نشست وزرای کشورهای عضو ریکا برگزار خواهد شد.
سازمان همکاریهای اقتصادی منطقهای( ریکا) در سال 2005 میلادی به منظور حل مشکلات اقتصادی و ترانزیت و فراهم سازی زمینه اتصال کشورهای منطقه، ایجاد شد. در این سازمان، 30 کشور و حدود 40 نهاد بینالمللی عضویت دارد.
نخستین نشست سازمان ریکا در سال 2005 میلادی در کابل برگزار شد. در این نشست تصمیم گرفته شد که هر دو سال یکبار نشست کشورهای عضو این سازمان برگزار شود. دومین نشست در دهلی نو، سومین نشست در اسلام آباد، چهارمین نشست در استانبول، پنجمین نشست در دوشنبه و ششمین نشست نیز در کابل برگزار شد.
 در شمشین نشست کشورهای عضو سازمان ریکا در کابل، سران این کشورها از نقش مهم منطقهای افغانستان سخن گفتند و همکاری خود با حکومت افغانستان را در زمینههای تجاری و اقتصادی اعلام کردند.