صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان به افغانستان سرباز بیشتر نمی‌فرستد

آلمان به افغانستان سرباز بیشتر نمی‌فرستد

وزیر دفاع آلمان در نشست وزرای دفاع پیمان اتلانتیک شمالی( ناتو) گفته است که کشورش سربازان بیشتر به افغانستان نخواهد فرستاد. وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو روز پنجشنبه، 18 عقرب، تصمیم گرفتند که 3 هزار سرباز دیگر به افغانستان بفرستند اما آلمان گفته که سربازان بیشتری به افغانستان نخواهد فرستاد.
اورزولا فون دیرلاین وزیر دفاع آلمان در این نشست، که در بروکسل برگزار شده بود، گفته است که کشورش سال گذشته 20 درصد به تعداد سربازانش در افغانستان افزوده در حالی که سایر کشورهای عضو، اقدامی نکرده بودند.
خبرگزاری رویترز، به نقل از وزیر دفاع آلمان نوشته است: "به این خاطر ما فعلا خودمان را در ردیف اول افزایش نیروها در افغانستان نمی بینیم."
گفتنی است که حدود هزار سرباز آلمانی در چهارچوب نیروهای ناتو در کشور حضور دارند که اکثر آنان در ولایتهای شمالی کشور فعالیت دارند.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته که ۲۷ کشور عضو این پیمان نظامی اعلام آمادگی کردهاند تا در افزایش سرباز در افغانستان سهم بگیرند.
دویچه وله نوشته که آلمان از جمله ۲۷ کشور عضو ناتو است که قبلا به افزایش سرباز در افغانستان، تعهد کرده است؛ اما این افزایش نیرو وابسته به حکم سقف نهایی نیروهای آلمانی در کشور است که تا ۹۸۰ سرباز را اجازه میدهد. گفتنی است که سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) 28 عضو دارد اما در ماموریت ناتو در افغانستان ۲۷ کشور شامل هستند.
دبیر کل ناتو همچنین در مورد مدت زمان ماندن نیروهای ناتو در افغانستان گفته که "ما تا زمانی می مانیم که به ما نیاز باشد." نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ به ماموریت جنگیشان در افغانستان پایان دادند و در ماموریت موسوم به "حمایت قاطع" آموزش، مشوره دهی و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را پیش می برند.
قرار است با افزایش این  نیروها برنامه آموزشی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تقویت شود.