صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکمتیار: جنگ افغانستان را قومی نگفته‌ام

حکمتیار: جنگ افغانستان را قومی نگفته‌ام

گلبدین حکمیتار، رهبر حزب اسلامی گفته است رسانهها اظهارات او در ارتباط با جنگ در افغانستان را تحریف کردهاند.  سه روز پیش آقای حکمتیار در اولین نشست سراسری حزب اسلامی در کابل، جنگ در افغانستان را جنگ میان دو قوم دانسته بود.
به گزارش بی بی سی، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، در واکنش به این اظهارات گفت که جنگ افغانستان جنگ قومی نیست بلکه "در یک طرف جهل، ظلمت، تاریکى و در جانب دیگر علم، نور و روشنایى است".
آقای حکمتیار دیروز (جمعه، ۱۹ عقرب) در توضیح اظهارات چند روز پیش خود گفت که در ولایت غور در مرکز افغانستان جنگ میان دو قوم "بیان" و "پهلوان" از ۳۰ سال به این سو جریان دارد. او گفت که قوم بیان ولایت غور به ولایت هلمند و هرات مهاجر شده و قوم پهلوان با استفاده از امکانات دولتی، دیگری را طالب مینامد، و با آن درگیر شده است.
رهبر حزب اسلامی گفت: "اگر میخواهید، جنگ در غور ختم شود، از امکانات دولت توسط رقیب استفاده نشود و نیروهای امنیتی افغانستان ملی شود".
آقای حکمیتار ادعا کرده که درسالهای گذشته ۱۵ هزار خانواده از قوم اسحقزی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان مهاجر شدند. کسانی که خانه و زمین شان، به گفته او، توسط رقیب غصب شده است.
او افزود که ۵ هزار اعضای قوم گجر از تخار و بدخشان در شمال شرق افغانستان مهاجر شدهاند.
نشست حزب اسلامی
نشست شورای مرکزی حزب اسلامی افغانستان به رهبری حکمتیار روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد و تا دیروز جمعه ادامه داشت. عبدالهادی ارغندیوال، رهبر شاخه جدا شده از بدنه اصلی حزب اسلامی در این نشست حضور نداشت. نزدیکان آقای ارغندیوال گفته که او در حال مذاکره با آقای حکمتیار است.
آقای حکمتیار دو دستگی در حزب اسلامی را رد کرده و گفته است که در گذشته اعضای حزب اسلامی بر اساس لزوم دید فعالیتهای جداگانه داشته، اما حالا تحت یک چتر گرد آمدهاند.
رهبر حزب اسلامی گفت اگر افرادی از این حزب خارج میشوند با دست خالی خواهند رفت و از سوی دیگر گروههای سیاسی هم استقبال نخواهند شد.
آقای حکمتیار در پایان نشست مجمع عمومی حزب اسلامی در کابل اعلام کرده که پس ازین تصمیمهای این حزب از سوی شورای تصمیم گیری مدیریت میشود. آقای حکمتیار پس از توافق صلح با دولت به کابل آمد و فعالیت سیاسی حزبش را سرعت بخشید.
او برگزاری انتخابات آینده را راه حل بحران کنونی دانست و از طرفدارانش خواست از همین حالا برای شرکت در انتخابات آمادگی بگیرند.
گلبدین حکمتیار پس از امضای توافقنامه صلح از ادامه جنگ دست کشید. او حالا از عملکرد برخی مقامهای دولتی انتقاد کرد که با استفاده از امکانات دولتی، به بهانه تروریسم، مخالفان شان را سرکوب میکنند. او از هوادارانش خواست جلو این افراد را بگیرند.