صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناتو سربازان خود را درافغانستان افزایش می‌دهد

ناتو سربازان خود را درافغانستان افزایش می‌دهد

افغانستانما: ینس استولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو میگوید که وزاری دفاع ناتو به توافق رسیدهاند که تعداد سربازان خود را در افغانستان، افزایش دهند.
آقای استولتنبرگ، روز پنجشنبه، 18 عقرب، در کنفرانس خبری پایان نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو گفت که آنها به توافق رسیدهاند که تعداد سربازان خود را در چهار چوب ماموریت آموزشی"حمایت قاطع" از حدود 13 هزار تا حداکثر 16 هزار، افزایش دهند.
سرمنشی ناتو گفت که نیمی از این سربازان را ایالات متحده آمریکا خواهد فرستاد و باقی آن را سایر کشورهای عضو سازمان ناتو. او همچنین افزود که این سربازان در جنگ شرکت نخواهند کرد و نیروهای نظامی و پولیس افغانستان را آموزش خواهند داد.
نشست وزاری دفاع ناتو روزهای هشتم و نهم ماه جاری میلادی در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شد. تصمیم برای فرستادن سربازان بیشتر و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، یکی از آجنداهای کلیدی این نشست بود. در این نشست طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع کشور به نمایندگی از افغانستان حضور داشت.
سرمنشی ناتو در کنفرانس خبری خود با ستایش از نیروهای امنیتی افغانستان گفت که" با وجود چالش برانگیز بودن وضعیت، آنها در حال پیشرفت هستند."
آقای استولتنبرگ در کنفرانس خبری خود گفت که وزرای دفاع ناتو همچنین در مورد حمایت مالی نیروهای امنیتی افغانستان، حد اقل تا سال 2020، به توافق کردند. او افزود که ایالات متحده آمریکا و سایر متحدان و همکاران ناتو سالانه حدود یک میلیارد دالر برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک خواهند کرد.
کشورهای کمک کننده به افغانستان در کنفرانس بروکسل که در ماه اکتوبر سال 2016 میلادی برگزار شد، توافق کردند که در چهار سال آینده حدود15 میلیارد دالر به افغانستان کمک کنند.
کمک کشورهای عضو سازمان ناتو و متحدان و همکاران این سازمان به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هم بخشی از این کمکها خواهد بود.
سرمنشی ناتو همچنین گفت که در نشست وزرای دفاع ناتو، وزرای دفاع کشورهای قطر و امارات متحده عربی نیز به آنها پیوستهاند و اعلام آمادگی کردهاند که با "ماموریت حمایت قاطع" ناتو در افغانستان، همکاری کنند.
ناتو از ماه آگست سال 2003 میلادی تا ماه دسامبر سال 2014 میلادی رهبری نیروهای کمک به امنیت( آیساف) را در افغانستان به عهده داشت. در این مدت سربازان کشورهای عضو ناتو در ماموریتهای جنگی شرکت میکردند.
اما آنها در ماه جنوری سال 2015 اعلام کردند که ماموریت جنگی آنها در افغانستان پایان یافته و آنها از این به بعد مسئولیت حمایت، آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان را زیر عنوان" ماموریت حمایت قاطع" به عهده خواهند داشت.
در کنفرانس بروکسل کشورهای عضو ناتو تعهد کردند که حمایت خود از افغانستان را تا سال 2020 ادامه دهند، اما پیشنهاد فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان را رد کردند.
بعد از اینکه ایالات متحده آمریکا در ماه آگست سال جاری استراتژِی جدید خود در مورد افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد و وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که سربازان بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد، وزرای دفاع ناتو نیز توافق کردند که تعداد سربازان ناتو را در افغانستان افزایش دهند و بر اساس گفتههای سرمنشی ناتو، 27 کشور عضو این سازمان، نیروهای بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد.