صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت امور زنان: خشونت علیه زنان در سال جاری کاهش یافته‌است

وزارت امور زنان: خشونت علیه زنان در سال جاری کاهش یافته‌است

افغانستانما: مسئولان وزارت امور زنان از کاهش خشونت بر زنان خبر میدهند. بهگفته آنان، از آغاز سال جاری تا کنون، حدود 1531 مورد خشونت در این وزارت به ثبت رسیده است که نسبت به سال گذشته کاهش 44  درصدی را نشان میدهد.
سپوژمی وردک معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان دیروز چهارشنبه، 24 عقرب، در نشستی زیر نام «به خشونت در برابر زنان پایان دهیم» از کاهش یافتن خشونت علیه زنان ابراز امیدواری کرد. بانو وردک گفت: «ما امیدوار هستیم که با تأمین ثبات، امنیت و هماهنگی قوی بین نهادهای مربوط، موضوع خشونت در برابر زنان در اولویت قرار گیرد.»
براساس آمار وزارت امور زنان، در سال گذشته حدود 2695 مورد خشونت علیه زنان در این وزارت به ثبت رسیده بود؛ اما از آغاز سال جاری تا کنون، حدود 1531 مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است.
با آن که حدود چهار ماه از سال جاری هنوز باقی است؛ اما وزارت امور زنان از کاهش خشونت علیه زنان ابراز خوشبینی می کند. این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر در گزارش سالانه خود  اعلام کرد که در سال 1395، حدود 8.6 درصد خشونت علیه زنان نسبت به سال 1394 افزایش یافته است.
براساس آمار ثبت شده این کمیسیون، در سال 1395 در مجموع 5575 مورد خشونت بر زنان به ثبت رسیده بود و در سال 1394، این رقم به 5132 مورد می رسید.
مجازات خودسرانه، محکمههای صحرایی، خشونتهای فیزیکی، جنسی، لفظی، روانی و اقتصادی،  بددادن، ازدواجهای زیر سن، از جمله موردهای خشونت علیه زنان است.
همچنین وزارت امور زنان میگوید که رسم و رواج ناپسند، بیسوادی، فقر، نبود آگاهی لازم از حقوق زنان و معافیت از خشونت باعث افزایش خشونت علیه زنان است. به گفته مقامات این وزارت، عاملین خشونت علیه زنان نیز مجازات نمیشوند. در این نشست، تعدادی از زنانی که قربانی خشونت شده اند، از حکومت خواستار مجازات عاملان خشونت علیه زنان شدند.
در همین حال، وزارت حج و اوقاف به زنان وعده سپرد که برای محو خشونت علیه زنان تلاش خواهد کرد. عبدالعزیز عزیزی مشاور وزارت حج و اوقاف تاکید کرد که تلاش های این وزارت برای جلوگیری از خشونت علیه زنان ادامه خواهد داشت.
وزارت امور زنان همچنان یک کمپاین 16 روزه را به پیشواز روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان راه اندازی کرد. این کمپاین، شامل برگزاری نشستهای مطبوعاتی، میز مدور، نشر بلبوردها، تبلیغات رسانهای و دادخواهی برای تامین حقوق زنان می شود.