صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله انتحاری درکابل 15 کشته و 18زخمی برجای گذاشت

حمله انتحاری درکابل 15 کشته و 18زخمی برجای گذاشت

مسئولین قومندانی امنیه کابل تایید کردهاند که در حمله روز پنجشنبه، 25 عقرب، در منطقه « خیرخانه» در شمال پایتخت، 15 نفر کشته و 18 نفر دیگر زخمی شدند. این انفجار حوالی ساعت 2 بعد از ظهر در مقابل تالار عروسی« قصرنوین» از مربوطات ناحیه چهارم کابل رخ داد. در این تالار گردهمایی سیاسی شماری از هواداران عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی، جریان داشت و شماری از شخصیتهای سیاسی کشور در آن اشتراک کرده بودند.
بصیر مجاهد، سخنگوی قومندانی امنیه کابل به رسانهها گفته است که مهاجم انتحاری هنگامی که از سوی مامورین پولیس شناسایی شد، خود را منفجر کرد.
در این انفجار 7 مامور پولیس، 8 غیرنظامی به شمول یک خبرنگار کشته شدهاند. زخمی های این حادثه نیز شامل 7 مامور پولیس و 11 غیرنظامی هستند. یک خبرنگار نیز شامل زخمیها است.
گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه طالبان لحظاتی بعد از این انفجار با نشر یک اعلامیه، مسئولیت این انفجار را رد کردند.
این انفجار با واکنشهای زیادی از سوی مقامات حکومت و نهادهای بینالمللی مستقر در افغانستان، مواجه شده است. ارگ ریاست جمهوری با محکوم کردن این حمله، گفته است که حمله بر گردهماییهای مدنی و اماکن عمومی در مغایرت با ارزشهای اسلامی و انسانی قراردارد.
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که" این حمله تروریستی نشان داد که تروریستها با تمام مردم افغانستان دشمنی دارند و برای آنها هیچ معیار انسانی وجود ندارد." آقای دانش همچنین افزوده که اینگونه حملات بیانگر "تاریک اندیشی" تروریستها است که نمیتوانند "آگاهی" و " بیداری" مردم افغانستان را تحمل کنند. او برای مبارزه با تروریستم خواستار همبستگی و همدلی مردم افغانستان شده است.
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور نیز این حمله را محکوم کرده و آن را " بزدلانه" و " تروریستی" خوانده است. او افزوده که " تروریستان و حامیان بدصفتشان با چنین حملات ناجوانمردانه و بزدلانه نمیتوانند به اهداف شومی که در سر میپرورانند، دست یابند."
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان( یوناما) نیز با نشر بیانهای این حمله را محکوم کرده و آن را "عمل تروریستی" و "نقض جدی قانون بینالمللی" دانسته است.
تادامیچی یاماموتو فرستاده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در بیانیه خود خواستار توقف "بدون استثناء" استفاده از سلاحهای انفجاری در مناطقی که غیرنظامیان زندگیکنند، شده است.
علاوه بر مقامات حکومت و نهادهای بینالمللی، شماری زیادی از شهروندان در شبکههای اجتماعی در مورد این رویداد واکنش نشان دادند و از حکومت خواستند که برای تامین امنیت شهروندان در پایتخت کشور، تدابیر جدی روی دست گیرد.