صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت داخله: در سال جاری 2 هزار عملیات علیه قاچاق‌بران راه اندازی شده است

وزارت داخله: در سال جاری 2 هزار عملیات علیه قاچاق‌بران راه اندازی شده است

وزارت امور داخله اعلام کرد که در سال جاری 2 هزار عملیات بر ضد قاچاقبران راه اندازی شده که در نتیجه آن ۲۶۴۷ تن بازداشت شدهاند. نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله روز شنبه، 27 عقرب، در یک نشست خبری مشترک با دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع در کابل گفت که در بین دستگیرشدگان ، ۶۴ کارمند ادارههای خدمات عامه، ۵۰ خانم و ۱۳ تبعه خارجی نیز شامل‌‌اند.
این گفتهها در حالی مطرح میشود که سه روز پیش وزارت مبارزه با مواد مخدر و سازمان ملل اعلام کردند که کشت کوکنار در افغانستان بیش از هر زمان دیگر افزایش پیدا کرده است.  آمار منتشر شده نشان میدهد که مساحتِ کشت کوکنار نسبت به بالاترین رکورد قبلی؛ چهل درصد بیشتر شده است. بر اساس این گزارش، تولید کوکنار ۹۰۰۰ تُن با ارزش حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون دالر رسیده است.
در گزارش علت افزایش کشت کوکنار، ناامنی ذکر شده است. شورشیان بیشترین بهره را از کشت کوکنار در کشور میبرند. دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع نیز در این نشست خبری از افزایش 13 درصدی تحرکات شورشیان در سراسر کشور خبر داد. او علاوه کرد که به دلیل افزایش حملات دشمن، تلفات نیز 11 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
آقای وزیری افزود که دشمنان در سال جاری میخواستند که افغانستان را به مرکز تروریستی تبدیل کنند و تمام شوراهای خود را از پاکستان به داخل کشور انتقال دهند اما به اهدافشان نرسیدند.
وی نسبت به ناامنی اخیر در شماری از ولایتهای شمال و جنوب کشور گفت که ناامنی در کشور افزایش نیافته، بلکه حملههای دشمنان در کشور افزایش یافتهاست. آقای وزیری از جامعه جهانی و کشورهای عضو ناتو خواست تا نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را کمک کنند، چون به گفتۀ وی، هراسافگنی نه تنها دشمن افغانستان بلکه دشمن جهان نیز است .