صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس اجرائیه در دیدار با مایک پنس: پناهگاه‌های امن تروریستان هنوز یک مشکل جدی است

رئیس اجرائیه در دیدار با مایک پنس:  پناهگاه‌های امن تروریستان هنوز یک مشکل جدی است

افغانستانما: عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در سفرش به آمریکا و کانادا، صبح روز 26 عقرب، با مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ملاقات کرده است.
بر اساس خبرنامه بخش مطبوعات ریاست اجرائیه کشور، هر دو جانب در این دیدار در مورد تحکیم روابط دو جانبه، تامین صلح و پناهگاههای امن گروههای تروریستی بحث کردهاند.
آقای عبدالله از کمک و همکاری ایالات متحده آمریکا با افغانستان تشکر کرده و با اشاره به وضعیت امنیتی کشور گفته است که حمایتهای بیرونی از گروههای تروریستی در افغانستان وجود دارد.
او افزوده که پناهگاههای امن تروریستان هنوز یک مشکل جدی است و امیدوار است که پاکستان در زمینه پرچیدن این پناهگاهها، همکاری کند.
رئیس اجرائیه کشور همچنین گفته است که حکومت و مردم افغانستان از استراتژی جدید آمریکا حمایت میکنند و آن را یک فرصت جدید برای افغانستان و منطقه میدانند.
او همچنین گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکنون بصورت مستقل مسئولیت دفاع از کشور را به عهده دارند و برنامه طالبان، القاعده و داعش را در افغانستان، ناکام کردهاند.
مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در این دیدار از نتایج مثبت استراتژی جدید کشورش ابراز رضایت کرده و گفته است که آمریکا از حکومت وحدتملی حمایت میکند.
او همچنین از مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر گروههای طالبان، داعش و القاعده ستایش کرده است.
در این دیدار همچنین روی برگزاری انتخابات شفاف، تامین صلح در افغانستان، اصلاحات در عرصه حکومت داری و مبارزه با فساد اداری، بحث و گفتگو شده است.
ایالات متحده آمریکا در ماه آگست سال جاری میلادی استراتژی جدید خود برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد. در این استراتژی بر مبارزه جدی با گروههای تروریستی تاکید شده و از پاکستان خواسته شده که دست از حمایت گروههای تروریستی بردارد و پناهگاههای آنها را نابود کند.
مقامات حکومت وحدتملی نیز بارها پاکستان را به حمایت از گروههای تروریستی متهم کردهاند و گفتهاند که گروههای تروریستی در خاک پاکستان پناهگاههای امن دارند و از آنجا حملات تروریستی خود را طراحی میکنند.
در آخرین مورد، بعد از وقوع حملهی مرگبار چهار راهی زنبق در کابل، ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد که این حمله در پاکستان و با همکاری نهادهای استخباراتی پاکستان، طراحی شده است. مقامات پاکستانی ادعای حمایت از تروریستان را رد کردهاند، اما تایید کردهاند که با این گروهها تماس دارند.