صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا 495 واسطه زرهی به اردوی ملی کمک کرد

آمریکا 495 واسطه زرهی به اردوی ملی کمک کرد

افغانستانما: وزارت دفاع ملی اعلام کرده که ایالات متحده آمریکا در هفته گذشته در کنار دیگر تجهیزات جنگی، 495 واسطه زرهی را به اردوی ملی کشور کمک کرده است.
دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع، روز دوشنبه 29 عقرب، با انتشار بیانیهای گفته است که این وسایط به قول اردوهای کماندو، 201 سیلاب، 203 تندر، 205 اتل و 209 شاهین توزیع شده است. آقای وزیری تصریح کرده است که با این وسایل، مهارتهای اردوی ملی بالا میرود و میتواند لانههای دشمن را بهتر مورد هدف قرار دهد. سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفته است که نیروی اردوی ملی، با گذشت هر روز قویتر و با تجهیزات مدرن و عصری مجهزتر میشود.
آمریکا از تمویل کنندگان اصلی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است که تاکنون چندین میلیارد دالر به اردو و پولیس ملی کمک کرده است.
وزارت دفاع آمریکا یک و نیم سال پیش، قراردادی به ارزش ۳۶۹ میلیون دالر با شرکت Navistar Defense به امضاء رساند که تا سه سال آینده (2019) 2293 عراده واسطه نقلیه به نیروی دفاعی و امنیتی کشور تحویل دهد.
شرکت Navistar Defense گفته که از سال ۲۰۰۵ در زمینه تولید وسایط نقلیه نظامی برای نیروهای امنیتی افغان کار کرده و تا اکنون بیش از ۹ هزار وسیله نقلیه متوسط نظامی تولید و به افغانستان فرستاده است.
علاوه بر این، ایالات متحده تاکنون چند بال هلیکوپتر بلگ هاوک به نیروهای دفاعی و امنیتی کمک کرده است و قرار است مجموعاَ ۱۵۹ بال هلیکوپتر بلک هاوک را در سالهای پیش رو به نیروهای امنیتی و دفاعی تحویل دهد.
از سوی دیگر، دولت برای تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی کشور، یک برنامهی چهار ساله را ترتیب داده که جامعه جهانی نیز متعهد به کمک تا سال 2020 شده است. جامعه جهانی متعهد شده است که سالانه به ارزش بیش از ۴ میلیارد دالر تا سال ۲۰۲۰ به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور کمک خواهد کرد.
کشورهای کمک کننده، تاکنون هلیکوپترهای جنگی، سلاحهای سبک و سنگین، وسایط زرهی و غیر زرهی و وسیلههای خنثی سازی ماین را به نیروی دفاعی و امنیتی کشور کمک کرده است.