صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون وزیر دفاع بریتانیا: خون سربازان افغان و بریتانیایی نتیجه می‌دهد

معاون وزیر دفاع بریتانیا: خون سربازان افغان و بریتانیایی نتیجه می‌دهد

  مارک لنکستر، معاون وزیر دفاع بریتانیا، در مراسمی برای تقدیر از نظامیان بریتانیایی که در افغانستان خدمت کردهاند از همراهی بریتانیا با استراتژی تقویت حضور نظامی آمریکا و متحدانش در افغانستان سخن گفته است.
این مراسم عصر روز دوم قوس با حضور دهها فرمانده و افسر بریتانیایی و شماری از نظامیان افغان به دعوت سفارت افغانستان در لندن برگزار شد.
آقای لنکستر گفت که اگرچه افغانستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکند ولی نظامیان امیدهای زیادی دارند که بتوانند وضعیت آنچه را که مربوط به عرصه خود آنها می شود، تغییر دهند.
او گفت که اگرچه بیشتر از چهل هزار سرباز افغان و بیشتر از ۴۵۰ سرباز بریتانیایی برای بهتر شدن وضعیت مردم افغانستان و در نبرد با افراطگرایی جان باختهاند، ولی نشانه‌‌های روشنی از بهبود اوضاع دیده میشود.
آقای لنکستر تاکید کرد که یکی از این نشانهها، تعهد تازه آمریکا و متحدانش برای حمایت موثر از نیروهای نظامی افغانستان است. او تاکید کرد که تلاش تازه دولت افغانستان برای بهبود حکومتداری در زمینههای مختلف خصوصا در زمینه مبارزه با فساد در سطوح عالی نیروهای امنیتی برای بریتانیا دلگرمکننده است.
جنرال نیک کارتر، معاون پیشین فرمانده نیروهای ائتلاف بینالملل به رهبری ناتو در افغانستان هم در این نشست گفت که براساس استراتژی نظامی جدید، نیروهای خارجی متحد دولت افغانستان به حمایتهای خود تا زمانی ادامه میدهند که وضعیت به نفع دولت مرکزی عوض شود، بر خلاف گذشته که برای حمایتهای نظامی یک جدول زمانی مشروط در نظر گرفته شده بود.
افسران بریتانیایی دعوت شده، سابقه حضور در پایگاه نظامی بستیون (Bastion ) را دارند که در ولایت هلمند واقع شده است. پایگاهی که مدتی درگیر یکی از خونینترین جنگهای افغانستان در سالهای اخیر بود و در این جنگها بیشترین تلفات به نیروهای بریتانیایی وارد شد.
سید طیب جواد، سفیر افغانستان در لندن هم در این نشست از افزایش سطح همکاریهای نظامی میان افغانستان و بریتانیا سخن گفت.
آقای جواد به افزایش شمار افسران تحت آموزش افغان اشاره کرد که در یکی از عالیترین نهادهای تربیت کادرهای ارشد نظامی ارتش بریتانیا مشغول آموزش هستند.
او گفت که بریتانیا قربانیهای زیادی در افغانستان داده ولی کمتر از تلاش آنها برای حمایت از دولت مرکزی، گسترش ثبات سیاسی و حمایت از امنیت مردم افغانستان تقدیر شده است.
آقای جواد افزود:"ما می خواهیم به آنها بگوییم، افغانستان قدردان حمایتهای جامعه جهانی است، خصوصا نظامیانی که برای مقابله با شورشگری در افغانستان از جان خود گذشتهاند."
هارون نادری اتشه نظامی افغانستان در بریتانیا هم گفت که در حال حاضر ۶ نفر از افسران جوان افغان در حال آموزش در مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست بریتانیا و سه نفر دیگر هم در حال گذراندن آموزشهای مقدماتی برای وارد شدن به این دانشکده نظامی هستند.
او گفت که تحصیل همزمان ۹ افسر جوان در دانشکدهای با این اعتبار اهمیت زیادی برای نیروهای نظامی افغانستان دارد.
افرادی چون وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم و شماری از مشهورترین چهره های نظامی بریتانیا و خاورمیانه از این دانشکده فارغ التحصیل شدهاند.