صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس دانشگاه کابل در واکنش به خودکشی زهرا خاوری: معذرت می‌خواهم که چنین رویدادی درمحیط دانشگاه اتفاق افتاده است

رئیس دانشگاه کابل در واکنش به خودکشی زهرا خاوری:  معذرت می‌خواهم که چنین رویدادی درمحیط دانشگاه اتفاق افتاده است

حمید الله فاروقی، رئیس دانشگاه کابل در واکنش به خودکشی زهرا خاوری دانشجوی سال پنجم دانشکده وترنری این دانشگاه گفت، معذرت میخواهم که چنین رویدادی در محیط دانشگاه اتفاق افتاده است.
آقای فاروقی دیروز، یکشنبه 5 قوس، در یک کنفرانس خبری در دانشگاه کابل گفت که روند بررسی این پرونده از سوی نهادهای عدلی و قضایی کشور ادامه دارد و نتایج آن را به مردم اطلاع خواهند داد.
او گفت: «میخواهیم به افکار عمومی ملت، با ابراز تاسف، تأثر و معذرت از اینکه چنین رویدادی در حریم ما به وقوع پیوسته است، خاطر نشان سازیم که این عمل یا عملکردهای مماثل و غیرقابل پیشبینی در این محیط، محصول ناهنجاریها، مصیبتها و بحران های عمیق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مسلط بر جامعه درد دیده و بلا کشیده ماست.»
رئیس دانشگاه کابل گفت که برای بررسی این قضیه، علاوه بر نهادهای عدلی و قضایی، یک هیأت از وزارت تحصیلات عالی، متشکل از استادان، دانشجویان و اعضای خانواده زهرا خاوری، تشکیل شده و در حال پیگیری این قضیه هستند.
او افزود که در رابطه این قضیه گل احمد طنین استاد راهنمای زهرا خاوری و هاجر، مدیر لیلیه دخترانه دانشگاه کابل، در بازداشت بسر میبرند و تحقیقات از آنها جریان دارد.
او همچنین تاکید کرد برخی حلقات در تلاش هستند که پرونده خودکشی زهرا خاوری را قومی و سیاسی جلوه دهند و افزود که اجازه نمیدهد این قضیه سیاسی شود.
روز شنبه، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مراسم معرفی سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز تاکید کرد که این قضیه باید از نگاه عدلی و قضایی بررسی شود و از قومی و سیاسی سازی آن جلوگیری شود.
آقای دانش اما تاکید کرد که این رویداد نباید یک امر عادی تلقی شود. او افزود: «این رویداد تلخ نشان دهنده مشکلاتی است که اطراف مراکز تحصیلات عالی ما را احاطه کرده است. غیر از قضیه زهرا خاوری، داستان های زیاد دیگری از نحوه نمره دادنها و سختگیریهای بیجا و حتی برخوردهای تعصب آمیز قومی و زبانی و مشکلات داخل لیلیهها شنیده می شود و حتی بدتر و تأسف آورتر از همه حکایتهایی است که از سوء استفادههای جنسی و اذیت و آزار دختران در دانشگاهها نقل میشود.»
معاون رئیس جمهور گفت که، این حکایت ها اگر از زبان یک نفر و ده نفر نقل می شد، شاید می گفتیم که انگیزههای شخصی در میان بوده است، ولی وقتی صدها نفر به طور مستند شهادت میدهند آیا می توان گفت که همه آن ها دروغ و افترا است؟ آیا این مایه ننگ نیست که دختر محصلی به هم صنفی هایش و حتی مدیر تدریسی پوهنحی به دختران توصیه کند که «هیچ وقت تنهایی به اتاق استادان مرد نروید!»
او تاکید کرد که "اگر دانشگاه کابل دست به اصلاحات نزند، میترسم روزی فرا رسد که این رویدادها تبدیل به یک اعتراض ملی و یک انفجار مهیبی شود که باعث پشیمانی همگان گردد."
رئیس دانشگاه کابل نیز پذیرفت که عدهای از استادان دانشگاه کابل آغشته به فساد اخلاقی هستند و گفت که اصلاحات بنیادی در این دانشگاه آغاز شده است و در یک سال گذشته سه استاد از وظیفه برکنار و 5 شاگرد اخراج شدهاند.
اما این سخنان رئیس دانشگاه کابل برای شماری از دانشجویان، شعاری بیش نیست. آنها به این باوراند که مسئولین فقط وعده میدهند، اما به وعدههای خود عمل نمیکنند.
یک دانشجوی دختر بدون ذکر نامش گفت که مسئولان همواره سخنان خوب میزنند؛ ولی در عرصه عمل کوتاهی کرده اند. او گفت که سخنان رئیس دانشگاه خوب است اما ضمانتی در اجرایی شدن آن وجود ندارد.
این دانشجوی دانشگاه کابل همچنین گفت که شعارهای مسئولان دانشگاه تا زمانی که جامه عمل نپوشد، برای ما قابل قبول نیست. او به مشکلاتی که دانشجویان به خصوص دختران با آن مواجهاند اشاره کرد و گفت که قضیه زهرا یکی از صدها مشکلی است که دانشجویان با آن مواجه هستند.
زهرا خاوری، دانشجوی سال پنجم دانشکده وترنری دانشگاه کابل، بعد از اینکه پایان نامه تحصیلیاش از سوی استاد راهنما بصورت مکرر رد شد، یکشنبه هفته گذشته در لیلیه دخترانه دانشگاه کابل خودکشی کرد.
خودکشی او با اعتراضات گسترده مواجه شد و شمار زیادی از دانشجویان، آن را بر اثر برخوردهای تبعیض آمیز و نادرست استادان دانشگاه دانستند و همچنین بسیاری از دانشجویان فعلی و سابق دانشگاه کابل، تجربیات خود از برخوردهای تعصب آمیز و آزار و اذیت جنسی از سوی استادان دانشگاه کابل و کارمندان وزارت تحصیلات عالی را، در شبکههای اجتماعی نوشتند.