صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لوی سارنوالی: به بیش 1700 پرونده خشونت علیه زنان در کشور رسیدگی شده است

لوی سارنوالی: به بیش 1700 پرونده خشونت علیه زنان در کشور رسیدگی شده است

افغانستانما: لوی سارنوالی کشور اعلام کرده که در جریان هشت ماه سال جاری خورشیدی به بیشتر از 1700 پرونده خشونت علیه زنان در کشور، رسیدگی شده است.
سینا شنا منصور، معین لوی سارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان روز دوشنبه 6 قوس، در یک نشست خبری در کابل گفت که در مجموع در سارنوالیهای مرکز و ولایات به 1726 قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی شده است.
او افزود، از این میان 995 مورد آن پرونده لت و کوب زنان بوده که در مرکز و ولایتهای کشور از سوی سارنوالیها مورد بررسی قرار گرفته است.
معین لوی سارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان همچنین افزود که دسترسی زنان قربانی خشونت به عدالت، نسبت به سال گذشته، افزایش یافته است.
این آمار در حالی از سوی اداره لوی سارنوالی منتشر میشود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دو روز پیش گفته بود که در 10 ماه گذشته سال میلادی، 3778 قضیه خشونت علیه زنان را به ثبت رسانده است.
در گزارشی که این کمیسیون منتشر کرده، آمده است: از مجموع آمارهای ثبت شده خشونت علیه زنان، 1351 مورد آن را خشونتهای فزیکی و جسمی تشکیل میدهد که ۱۰۰۳ مورد را لت و کوب، 19 مورد سوختاندن، 54 مورد مجروح کردن، 22 مورد کار اجباری، 231 مورد قتل، 4 مورد قطع اعضای بدن و ۱۸ مورد دیگر انواع خشونتهای فیزیکی است.
نماینده سرمنشی سازمان ملل نیز در نشستی جداگانه که به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان برگزار شده بود، تاکید کرده بود: "خشونت علیه زنان در افغانستان باید فورا متوقف شود. برای دستیابی به استعداد بالقوه زنان افغان و ظرفیت عظیم آنها در انکشاف، صلح و امنیت باید نقض حقوق زنان و دختران بهخصوص خشونت، پایان یابد."
معین لوی سارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان در نشست دیروز خود خاطرنشان کرد رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان، در اولویت کاری این اداره قرار دارد.  این مقام اداره لوی سارنوالی همچنان گفت که برای کاهش و یا محو موارد خشونت علیه زنان در کشور، نیاز به افزایش سطح آگاهی زنان از حقوقشان است و لوی سارنوالی نیز در این راستا تلاش میکند.
خانم منصور علاوه کرد که ایجاد سارنوالیهای منع خشونت علیه زن در ۳۴ ولایت کشور، ایجاد مرکز روان درمانی برای بانوان و افزایش سارنوالان زن در مرکز و ولایات، از تلاشهای لوی سارنوالی برای کاهش خشونت است.
گفتنی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارش خود نوشته بود که میزان خشونتها نسبت به سال گذشته "تفاوت چندانی" نداشته است.