صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عفو بین‌الملل با اخراج پناهجویان افغان از آلمان مخالفت کرد

عفو بین‌الملل با اخراج پناهجویان افغان از آلمان مخالفت کرد

سازمان عفو بینالملل در پی اخراج گروهی دیگر از پناهجویان افغانستانی از آلمان؛ مخالفت خود را با این تصمیم دولت آلمان اعلام کرده است.
این سازمان روز جمعه 10 قوس، در برلین اعلام کرده که اخراج به افغانستان با توجه به وضعیت فعلی امنیتی این کشور، نقض قوانین بین المللی و غیر مسئولانه است.
دیچوله به نقل از سازمان عفو بین الملل گزارش داده که قرار است، ۶ ماه دسمبر یک روز قبل از نشست وزرای داخله ایالتهای آلمان در شهر لایبزیک، ۵۰ تن از شهروندان افغان به کابل بازگردانده شوند.
این اخراج در حالی قرار است صورت بگیرد که مقامهای دولتی حدود 4 ماه پیش گفته بودند که دولت آلمان به گونه رسمی به افغانستان گفته که اخراج اجباری پناهجویان این کشور را متوقف کرده است.
حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین گفته بود دولت آلمان پس از بررسی وضعیت امنیتی افغانستان و به درخواست دولت افغانستان این تصمیم را گرفته است.
وزارت مهاجرین گفته بود تاکنون مشخص نیست این تصمیم آلمان تا چه زمانی ادامه خواهد یافت اما این موضوع ارتباط مستقیم به وضعیت امنیتی افغانستان دارد.
براساس آمار عفو بین الملل از ماه اکتوبر ۲۰۱۶ تاکنون ۱۳۲ تن از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی شان رد شده بود، از آلمان اخراج شده اند.
در همین حال بر اساس گزارش خبرگزاری دی.پی.ای قرار است یکی از افغانهایی که اشتباهاً به افغانستان اخراج شده بود، در روزهای آینده دوباره به آلمان بازگردانده شود.
کنوانسیون حقوق بشر اروپا نیز فرستادن افراد را به کشورهایی که در آنان امکان خطر جانی وجود داشته باشد، منع می کند. سال گذشته حدود ۱۱ هزارو ۵ صد تن در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.
همچنان از آغاز سال روان میلادی تا ماه سپتمبر بیش از ۸ هزار تن در کشور قربانی خشونتها شدهاند.