صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عطامحمد نور: رهبری حکومت به ما اجازه پرواز به قندهار نداد

عطامحمد نور: رهبری حکومت به ما اجازه پرواز به قندهار نداد

عطا محمد نور، والی بلخ ادعا میکند که رهبری حکومت به طیاره حامل او، باتور دوستم فرزند جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و شماری دیگر از سیاست مداران، اجازه پرواز به قندهار نداده است.
آقای نور پنجشنبه شب، 9 قوس، با نشر ویدیویی در صفحه رسمی فیسبوکش، خبر ممانعت از پرواز طیاره حامل خود و باتور دوستم به قندهار را تایید کرد و گفت که"رهبری حکومت" به آنها اجازه پرواز به قندهار را نداده است.
او افزود که حدود یک و نیم ساعت در داخل طیاره منتظر پرواز بوده اند ، اما به آنها اجازه پرواز داده نشد. او گفت که این کار حکوت" یک حرکت خلاف قانون، غیر اخلاقی و غیر انسانی است."
والی بلخ همچنین گفت که این اقدام یک حرکت غیر ملی است و به خیر کشور نیست، وحدت ملی را خدشه دار و پایههای حکومت را سست میکند.
برخی از کاربران شبکههای اجتماعی در پیوند به اظهارات عطامحمد نور گفته اند که یک کارمند دولت بدون اجازه نمیتواند وظیفهاش را ترک کند.
نبی محمودی گفته "سلسله مراتب یکی از اصول نظام است باید رعایت شود، والی یک ولایت بدون اجازه ارگانهای محلی حق ترک محل وظیفهاش را ندارد."
ببرک عمر، کاربری دیگر نیز نوشته است که "شما یک مامور دولت هستید، قانوناً هیچ حق ندارید از بطن حکومت در چنین مجالسی سهم بگرید که خلاف حکومت برنامه ریزی شده است."
او نوشته که به عنوان یک شهروند حق دارید هر نقطه کشور و در هر جلسه که میخواهید اشتراک کنید ولی قبل از آن، از سمت ولایت بلخ کناره گیری کنید.
از سوی دیگر، اداره مستقل هوانوردی ملکی بعد از آنکه هواپیمای حامل عطا محمد نور و باتور دوستم از سفر به قندهار باز ماند، با نشر خبرنامهای گفت که قرار بود این پرواز ساعت ۹:۴۵ قبل از ظهر انجام شود ولی پرواز آن بر اساس برنامه ریزی، انجام نشد.
در خبرنامه نوشته شده که "قرار شد این پرواز ساعت ۹:۱۵ دقیقه بعد از ظهر در میدان هوایی قندهار به زمین بنشیند که به دلیل محدودیت امکان انجام پرواز شبانه در قندهار و نیاز به هماهنگی لازم با نیروهای ناتو مستقر در میدان هوایی قندهار از پرواز این هواپیما جلوگیری به عمل آمد و این پرواز انجام نشد."
اداره مستقل هوانوردی گفته است که در بخشهایی از میدان هوایی قندهار، از طرف شب عملیات نظامی صورت میگیرد که پرواز شبانه را با مشکل مواجه کرده است.
این اداره گفته است که امکان پرواز برای طیاره حامل آقای عطا و همراهانش در روز وجود دارد.
گفتنی است که شماری از سیاستمداران و منتقدان حکومت قرار بود روز جمعه 10 قوس، در نشست "شورای تفاهم" در قندهار گردهم آیند اما به دلیل نرسیدن برخی از اشتراک کنندگان این نشست، قرار شد که امروز شنبه برگزار شود.
شماری از برگزار کنندگان نشست قندهار، روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی، گفتند که این نشست روز شنبه با حضور عطامحمد نور برگزار خواهد شد.
به گفته تنظیم کنندگان این نشست، ۷۷ عضو شورای ملی و رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی و رئیس حزب محور مردم افغانستان در این نشست حضور دارند. این نشست قرار است در پارک عینومینه قندهار در جنوب کشور  برگزار شود.