صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت صحت: شیوع اچ‌.آی‌.وی در حال گسترش است

وزارت صحت: شیوع اچ‌.آی‌.وی در حال گسترش است

وزارت صحت عامه کشور از گسترش شيوع ويروس اچ.آي. وي خبر ميدهد. اين وزارت ميگويد که در سال جاري 232 واقعه ويروس ايدز ثبت شده است در حالي که در سال گذشته به 204 مورد ميرسيد.
فدامحمد پيکان معين عرضه خدمات صحي وزارت صحت عامه، ديروز يکشنبه 12 قوس، در مراسم تجليل از روز جهاني مبارزه عليه ويروس اچ.آي.وي سخنراني کرد. او گفت که اچ.آي.وي سونامي خطرناک و کشنده است و در سال جاري تعداد مبتلايان به اين ويروس بيشتر شده است. او تاکيد کرد که عليه شيوع اين ويروس خطرناک، مبارزه جدي ميشود.
او گفت: در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰۴ واقعه داشتیم؛ اما امسال این رقم به ۲۳۲ واقعه بالا رفته است. از سال ۱۹۸۹ یعنی اولین ارقام که در سطح کشور ثبت شده است و تا اخیر سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۵۲۲ واقعه مثبت در وزارت صحت عامه ثبت شده است. براساس معلومات طبی، اگر نتیجه آزمایش اچ.آی.وی مثبت باشد، فرد برای همه عمر به ایدز مبتلا خواهد بود و اگر آزمایش اچ.آی.ی منفی باشد، یا فرد به ایدز مبتلا نیست و یا هم هنوز در مرحله اول قرار دارد.
آمارهای ثبت شده وزارت صحت نشان میدهد که حدود 75 درصد مردها، 25 درصد زنان و 54 درصد کودکان در کشور به ویروس ایدز مبتلا اند.
ویروس کشنده ایدز از طریق روابط جنسی با افراد مختلف، استفاده مشترک از سورنج، انتقال خون از یک فرد به فرد دیگر و از مادر مبتلا به ایدز به فرزند در طول بارداری و زایمان انتقال مییابد.
تب، خستگی و درد عضلات و مفاصل، تهوع، کاهش وزن، تغییر شکل ناخنها و برخی موارد دیگر از علایم ویروس کشندهی ایدز گفته شده است. همچنین گفته میشود که مبتلایان ایدز به سادگی به دیگر بیماریها نیز مبتلا میشوند.
مسئولان وزارت صحت عوامل گسترش این ویروس در کشور را کشت، تولید و قاچاق موادمخدر، بیکاری، مشکلات اقتصادی، ناآگاهی و مهاجرتها عنوان میکنند.
ویروس اچ.آی.وی، از جمله ویروس های کشنده است که به سادگی قابل تداوی نیست؛ اما به دلیل عدم آگاهی مردم از این ویروس و نبود امکانات صحی هنوز به شکل جدی علیه شیوع ایدز مبارزه صورت نگرفته است.