صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش تند نمایندگان مجلس؛ انتقال سفارت امریکا به بیت‎المقدس برای ثبات جهانی یک جفا است

واکنش تند نمایندگان مجلس؛ انتقال سفارت امریکا به بیت‎المقدس برای ثبات جهانی یک جفا است

مجلس نمایندگان به فرمان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا واکنش تندی نشان داد و این اقدام را باعث لطمه زدن به ثبات جهانی خواند. عبدالرؤوف ابراهیمی، رئیس مجلس دیروز شنبه 18 قوس، در صحن علنی مجلس گفت که اقدام ترامپ برای ما قابل قبول نیست و این فرمان برای ثبات جهانی یک جفا است. مجلس در پی این اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، با صدور یک اعلامیهی پنج مادهای، نارضایتی خود را اعلام کردند. نمایندگان هنگام خواندن این اعلامیه، به رسم اعتراض ایستادند و بعد از ختم هر ماده، نعره تکبیر سر دادند.
عبدالقیوم سجادی گفت که این فرمان، باعث جریحه دار شدن قلب امت اسلامی شده و باعث افزایش خشونت در منطقه و بی ثباتی در جهان میشود. آقای سجادی که اعلامیه مجلس را میخواند، گفت که اقدام ترامپ، مخالف کنوانسیونها و معاهدههای بین المللی و محکوم است. او علاوه کرد، از تمام ملل صلح طلب و مردم امریکا میخواهیم که این اقدام ترامپ را محکوم کنند.
مجلس نمایندگان همچنین از دولتهای اسلامی خواست که در برابر این اقدام رئیس جمهوری امریکا موضع واحد و یکپارچه داشته باشند و روابط اقتصادی و سیاسی خود را با امریکا به حالت تعلیق درآورند. همچنین خطاب به جامعه جهانی گفته شد که این فرمان ترامپ، ثبات را در نظام بین الملل مخدوش میکند و باید از آن جلوگیری کنند.  در اعلامیه، این اقدام را زنگ خطری برای مسلمانان جهان عنوان شده و کشورهای اسلامی به خصوص شهروندان کشور را به وحدت و یکپارچکی دعوت شده است. مجلس همچنین از مخالفان مسلح دولت خواست که تفنگ خودشان را به سمت دشمنان اسلام نشانه بگیرند.
مولوی شهزاده شاهد، نماینده ولایت کنرها در مجلس نیز خطاب به مخالفان مسلح کشور گفت: دیگر سربازان و فرزندان کشور را نکشید و به اسرائیل بروید. آقای شاهد تصریح کرد که تصمیم ترامپ یک تصمیم یک طرفه است و نظر فلسطینیان در آن گنجانده نشده و از سوی دیگر به 1.5 میلیارد مسلمان نیز بی احترامی کرده است.
این عضو مجلس خاطر نشان کرد که ترامپ علاوه بر امت اسلامی، به جامعه جهانی نیز بیتوجهی کرده است. او تاکید بر محکومیت این اقدام ترامپ شد.
اما عبدالستار خواصی، دیگر عضو مجلس، محکوم کردن را کافی ندانست و گفت که بیت المقدس مادر تمام مسلمانان جهان است و دفاع از آن واجب. آقای خواصی ضمن تاکید بر لغو پیمان امنیتی افغانستا ن با امریکا و قطع روابط کابل با این کشور از دیگر کشورهای اسلامی نیز خواست تا روابط‌‌ شان را با امریکا قطع کنند. او خطاب به سران کشورهای اسلامی گفت که محکومیت را من هم میکنم؛ کشورهای اسلامی باید اقدام عملی کنند.
وی به کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان گفت که موشکهای اتمی آنها بخاطر چیست؟ او گفت: “عربستانی که مهد دین است به اندازه وزن ترامپ، دختر و خانمش به آنها طلا هدیه داد، اکنون چرا اقدام نمیکند؟ خدا گفته که مشرکان را در هر جایی که هستند بکشید. از تمام مجاهدین دنیا، کسانی که داد از اسلام میزنند میخواهم تا از اسلام دفاع کنند و مشرکان را در چنین شرایط به قتل برسانند. از کشورهای اسلامی میخواهم که یک کنفرانس اسلامی را بخواهند و یا حد اقل یک مرکز را به خاطر دعوت مجاهدین و دعوت مسلمانانی که علیه مشرکین میجنگند بسازند و اسرائیل را نابود کنند.”
روز گذشته هزاران نفر در ولایت های مختلف کشور نیز دست به اعتراض زدند و مخالفت خود را با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کردند.