گویند که تا اکنون ۱۵۵۵ تن انواع میوه و گیاه طبی از افغانستان به بازار هند انتقال گردیده است. مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت..." /> گویند که تا اکنون ۱۵۵۵ تن انواع میوه و گیاه طبی از افغانستان به بازار هند انتقال گردیده است. مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت..." />

صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش از ۱۵۰۰ تن میوه و گیاه طبی از طریق دهلیز هوایی به هند انتقال شده است

بیش از ۱۵۰۰ تن میوه و گیاه طبی از طریق دهلیز هوایی به هند انتقال شده است

با انجام پنجاهمین پرواز دهلیز هوایی افغانستان- هند، مسؤلان امور میگویند که تا اکنون ۱۵۵۵ تن انواع میوه و گیاه طبی از افغانستان به بازار هند انتقال گردیده است.
مرکز اطلاعات و رسانههای حکومت در خبرنامهای که به رسانهها فرستاده، نوشته است این موضوع را سمیر رسا، مسؤل مطبوعاتی مشاوریت ارشد ریاست جمهوری در امور مالی و بانک داری بیان کرده است.
آقای رسا دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت: با استفاده از پنجاه پرواز از طریق دهلیز هوایی افغانستان- هند به گونه مجموعی ۱۵۵۵ تن محموله تجارتی از جمله میوه تازه، میوه خشک، گیاه طبی و صنایع دستی به هندوستان منتقل شده است.
به گفته وی، از این مقدار، ۱۴۱۱ تن از طریق پروازهای کابل- دهلی نو و ۱۴۴ تن آن از طریق پروازهای قندهار-دهلی نو انتقال یافته است.
دو روز پیش پنجاهمین پرواز از کابل به مقصد دهلی نو انجام شد. در این پرواز محموله‌‌ای به وزن ۲۰ تن که شامل میوه خشک، میوه تازه و گیاهان طبی بود، به دهلی انتقال گردید.
اولین پرواز دهلیز هوایی افغانستان-هند، ۲۹ ماه جوزای سال جاری با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهور آغاز شد.
به نقل از پژواک، عتیق الله نصرت، رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع گفت که ایجاد دهلیز هوایی افغانستان- هند، دستاورد قابل ملاحظه در زمینه انتقال هوایی اموال تجارتی کشور به بازار هند است. به گفته وی، بخش خصوصی با حمایت قوی دو لت افغانستان توانست در این زمینه اقدام کند و در کمتر از ۵ ماه صدها تن میوه و گیاهان طبی را هند انتقال دهد.
قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی نیز گفت که افزون بر ایجاد دهلیز هوایی افغانستان- هند، در سفر اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهور به آذربایجان، دو کشور موافقتنامه خدمات هوایی امضاء کرده اند.
به گفته وی، هدف اساسی این موافقتنامه ایجاد دهلیز هوایی بین دو کشور است. همچنان، رحیمی خاطر نشان کرد که امضای تفاهمنامه همکاری میان افغانستان وتاجیکستان در زمینه خدمات هوایی، فرصتی مناسب است که تاجران افغان میتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.