صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان از اظهارات اخیر پوتین استقبال کرد

افغانستان از اظهارات اخیر پوتین استقبال کرد

مقامهای حکومت افغانستان از اظهارات ولادیمیر پوتین رئیسجمهوری روسیه استقبال کرده و اقدام آن کشور را برای تامین امنیت افغانستان مفید دانستهاند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست خبری سالانه خود گفته آماده است که با ایالات متحده آمریکا در مبارزه با هراسافگنی در افغانستان همکاری کند. آقای پوتین روز پنجشنبه 23 قوس در نشست خبری سالانه خود به موضوع هراسافگنی در افغانستان اشاره کرد و گفت: این یکی از بخشهایی است که ما میتوانیم با امریکا تلاشهای مشترک به خرج دهیم. اگر بتوانیم کار مشترک انجام دهیم، این تلاشها بیشتر موثر میشود. ما شاهد تهدید روز افزون هراسافگنی جهانی هستیم و میبینم که گروههای تندرو هراسافگن بخشهای زیادی را در مرزهای شمالی افغانستان تصرف میکنند.
وزارت دفاع و شورای امنیت ملی کشور از این اظهارات ولادیمیر پوتین استقبال کرده و گفته است که این اقدام میتواند وضعیت امنیتی کشور را بهبود بخشد.
محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع به رسانهها گفته است هر کشوری که در زمینه تامین صلح به افغانستان کمک و همکاری کند، استقبال میکنیم.  شورای امنیت ملی نیز گفته است که همکاری روسیه با ایالات متحده آمریکا، میتواند برای تامین امنیت کشور موثر باشد.
قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی گفته اظهارات و موقفگیری آقای پوتین مطابق به سیاست دولت افغانستان است و حکومت، از این اظهارات "استقبال" میکند.
او افزوده که موقفگیری رئیسجمهوری روسیه آقای پوتین، پاسخ واضح بر اتهامهای وارد شده به حکومت و نیروهای افغان در زمینۀ پشتیبانی از داعش است که "این گونه اتهامها جا نمیگیرد".
پیش از این مقامهای دولتی به صورت تلویحی؛ مسکو را به حمایت غیرمستقیم از گروه طالبان در افغانستان متهم کرده بود؛ اما مسکو این اتهامها را بیبنیاد خوانده است.
شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات آقای پوتین نیز به صدای امریکا گفته که افغانستان مسئولیتهای خویش را در زمینۀ مبارزه با تروریزم انجام داده است و انتظار دارد که کشورهای دیگر نیز در مبارزه با این پدیده مسئولانه عمل کنند.
آقای مرتضوی، در این باره افزوده است: انتظار ما این لست که کشورها در بخش مبارزه با تروریزم مسئولیت پذیر باشند و همانگونه که افغانستان در مبارزه با تروریزم جدی است انتظار میرود که کشورهای دیگر نیز مسؤولانه و مسؤولیت پذیر عمل کنند. او علاوه کرده که افغانستان به محور همکاری میان کشورها مبدل شده است.
به گفته آقای مرتضوی، افغانستان میتواند فرصتهای همکاری را در زمینه برنامههای اقتصادی، ترانزیت و تجارت برای کشورهای منطقه مهیا سازد. تااکنون مقامهای امریکایی در مورد این اظهارات آقای پوتین، واکنش نشان ندادهاند. لازم به ذکر است که در کنفرانس سالانه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، بیش از 1400 خبرنگار از سراسر جهان شرکت کرده بودند.