صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طی یازده ماه گذشته میلادی 48 زن در شرق افغانستان به قتل رسیده‌اند

طی یازده ماه گذشته میلادی 48 زن در شرق افغانستان به قتل رسیده‌اند

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شرق کشور می‌‌گوید که در جریان سال روان میلادی ۴۸ زن در شرق افغانستان به قتل رسیدهاند.
عرفانالله لاروی، مسئول بخش نظارت و بررسی دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شرق کشور به صدای امریکا گفته است که این زنان طی ۱۱ ماه گذشته سال جاری میلادی، در چهار ولایت شرقی کشور کشته شدهاند.
او افزوده که ۲۵ زن در ولایت ننگرهار، شش زن در کنر، سه زن در لغمان و سه زن در ولایت نورستان به "قتل" رسیده است.
لاروی گفته «از این میان ۱۸ مورد قتل‌‌های ناموسی بوده و در ۱۹ قضیه دیگر، زنان به طور مرموز کشته شدهاند که انگیزه و علت آن روشن نشده است.»
او علاوه کرده که تا حال تنها مظنونین ۱۰ قضیه بازداشت شدهاند. به گفته لاروی در یکی از این رویدادها طالبان مسلح مسئول خوانده شدهاند که به تاریخ ۲۲ ماه جولای سال جاری یک زن را در ولایت نورستان به اتهام داشتن روابط نامشروع سنگسار کردند.
نگرانی زنان ولایتهای شرقی
در همین حال زنان در ولایات شرقی از این وضعیت ابراز نگرانی می‌‌کنند و میگویند که نهادهای مسئول باید عاملان این قضایا را هرچه زودتر بازداشت و تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
ملالی یکی از دختران فعال در ننگرهار گفته که عدم توقیف عاملین، فضا را برای زنان تنگ ساخته است.
او گفته «وضعیت زنان واقعاً نگران کننده است، علت معلوم نیست و زن کشته شود، جسد زن یافت میشود، مشاجرۀ بین زن و شوهر صورت میگیرد و زن کشته شود، این وضعیت خیلی جدی است.»
مقامها در ننگرهار در قبال پیگیری قضایای قتلهای مرموز و ناموسی زنان از تلاشهای نهادهای ذیربط حرف می‌‌زنند.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که نهادهای امنیتی برای رسیدگی به این قضایا هر آنچه در توان دارند، انجام میدهند.
آقای خوگیانی افزوده است «نهادهای امنیتی در این راستا همکار اند، این موارد که از طریق چینل رسمی تعقیب میشوند، ما در این راستا با کمیسیون حقوق بشر همکاریم، به خصوص در رسیدگی به قضایای مربوط به زنان. با آنهم هم به نهادهای امنیتی تاکیداً میگویم هر قضیه اداره حقوق بشر که به څارنوالی و محکمه محول شده باشد، در بازداشت مجرمین آن اقدام کنند.»
این در حالیست که دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شرق کشور از عدم همکاری پولیس در بازداشت ناقضین حقوق بشر شکایت دارد و می‌‌گوید که منسوبین پولیس در بازداشت مجرمین غفلت میکنند و روابط را بر ضوابط ترجیح می‌‌دهند.