صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس نمایندگان از قطعنامه سازمان ملل در مورد بیت‌المقدس استقبال کرد

مجلس نمایندگان از قطعنامه سازمان ملل در مورد بیت‌المقدس استقبال کرد

مجلس نمایندگان کشور از قطعنامه جدید سازمان ملل متحد در مورد بیتالمقدس استقبال کرد و خواهان لغو فرمان دونالد ترامپ شد.
نذیر احمدزی، که ریاست جلسهی روز شنبه 2 جدی مجلس را برعهد داشت، گفت که از تصمیمی که در سازمان ملل گرفته شده است استقبال میکنیم.
سازمان ملل متحد روز جمعه اول جدی، بصورت اضطرای جلسه مجمع عمومی را برگزار کرد و علیه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد بیت المقدس رای داد.
در این جلسه علاوه بر افغانستان 127 کشور دیگر به قطعنامه سازمان ملل رای مثبت دادند. 35 کشور رای ممتنع و 9 کشور رای منفی دادند.
در قطعنامه مجمع عمومی سازمان عمومی ملل آمده است که هر تصمیمی که به تغییر در هویت، وضعیت یا ترکیب جمعیتی بیت المقدس منجر شود، ملغی محسوب میشود و کشورهای عضو سازمان ملل باید مطابق قطعنامههای شورای امنیت رفتار کرده و از گشایش نمایندگیهای دیپلماتیک در این شهر خودداری کنند.
شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهار در مجلس نمایندگان در پی این قطعنامه گفت که از آمریکا میخواهیم که به فیصله سازمان ملل احترام بگذارد.
خانم هاشمی خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا گفت که اگر به دموکراسی پایبند است باید به فیصله سازمان ملل احترام بگذرد نه اینکه تهدید به قطع کمکهایش کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا پیش از برگزاری جلسه گفته بود که کشورهایی که بر علیه فرمانش رای بدهند، کمکهایش را قطع میکند. افغانستان از جمله کشورهایی است که از امریکا کمک مالی و نظامی دریافت میکند.
علی کاظمی نماینده مردم کابل در مجلس نیز از قطعنامه سازمان ملل استقبال کرد و گفت که این مصوبه برای کشورهای مسلمان یک دستاورد است که توانستند کشورهای غیر مسلمان را با خود همسو کنند.
آقای کاظمی افزود، اکنون ترامپ نیز نباید سازمان ملل را بی اعتبار کند و باید به قطعنامهی اعضا احترام بگذارد.
این عضو مجلس همچنین علاوه کرد که پیش از این سازمان ملل گاهی طبق میل کشورهای قوی عمل کرده بود که اکنون نباید این گونه رفتاری داشته باشد.
جمال الدین فکوری بهشتی نماینده بامیان نیز اقدام اخیر کشورهای عضو سازمان ملل را تمجید کرد و خواهان عملی شدن این قطعنامه شد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا نزدیک به دو هفته پیش فرمان انتقال سفارت امریکا از تلاویو به بیتالمقدس را بعد از 20 سال صادر کرد. این اقدام رئیس جمهوری امریکا باعث خشم کشورهای مسلمان و غیرمسلمان شد.
ترکیه نیز در پی این فرمان بیش از 50 کشور اسلامی را در استانبول جمع کرد بود که در آن عربستان، مصر دو کشور عربی دیگر شرکت نکرده بودند.